Český golf po epidemii

1456

Jako jedni z prvních mohli v průběhu epidemie golfisté zpět na hřiště a jako jedni z prvních začali také spřádat plány, jak ještě dohnat zkrácenou sezónu, která přinesla největší změny především pro zahraniční akce reprezentantů. I to vyplynulo z dnešního prvního letošního setkání vedení České golfové federace s novináři, které se uskutečnilo v rámci finálového dne Raiffeisenbank Czech Golf Amateur Tour v Beřovicích.

Onemocnění COVID-19 postavil také český golf v polovině března do složité situace. Sezóna byla právě na startu, golfové resorty chystaly otevřít své brány natěšeným hráčům po zimě. „Celý život společnosti byl ovlivněn, nebyli jsme výjimkou. Ale podařilo se nám společným úsilím dostat golfisty na sportoviště mezi prvními,“ připomněl prezident ČGF Zdeněk Kodejš, jak si vedl golf v posledních měsících.

Generální sekretář Aleš Libecajt popsal první týdny poté, co vstoupila v platnost všechna možná omezení. „Vytvořili jsme krizový štáb, který průběžně vyhodnocoval vládní opatření. Hodně práce odvedla právní komise, s kterou jsem byl ve spojení v podstatě nepřetržitě a jak se ukázalo, její rozbory golfovému prostředí výrazně usnadnily řadu rozhodnutí. Mnohokrát se vyplatilo nereagovat na různá prohlášení, ale počkat na paragrafová znění, z kterých vznikala konkrétní doporučení pro golf. Vytvořili jsme speciální podstránku na federačním webu, kde jsem zveřejňovali všechna opatření,“ připomněl, že se hned v úvodu podařilo najít vhodnou komunikační linku s kluby i veřejností.

Jenže nejen tuzemský golfový provoz bylo nutné přizpůsobit složitému období, velkou ránu dala epidemie především výkonnostnímu golfu. Začala se bortit detailně plánovaná sezóna, některé turnaje bylo třeba zcela zrušit, další se podařilo odložit na pozdější termín.

Domácí sezóna naplno začala až právě beřovickým turnajem. Ještě více byl však zasažen zahraniční program, přední reprezentanti najednou nemají kde hrát. „Hodně akcí bylo zcela zrušeno, některé přeloženy včetně evropských šampionátů, které se budou hrát až v září, kdy už celá plejáda špičkových hráčů včetně našich bude na univerzitách v Americe,“ připomněl reprezentační manažer Petr Šavrda.

Přesto při dalším rozvolnění různých zákazů bylo třeba znovu rozjet přípravu národních i regionálních výběrů, což však v českém případě bylo o to složitější, že národní kouč Staffan Johansson nemohl odcestovat ze Švédska. „Ale spolupracoval se zdejšími asistenty Davidem Carterem a Petrem Němečkem, kteří odvedli velký kus práce,“ pochválil Šavrda trenéry, kteří museli přípravu přizpůsobit možnostem, tedy například i tréninku v menších skupinách.

Právě Petr Šavrda se stane od 1. července odpovědnou osobou mimo jiné za celou reprezentaci, v rámci změn vzniknou na ČGF dva úseky, každý z nich bude mít svého ředitele. Sportovním ředitelem bude právě Šavrda, do funkce technického ředitele byl jmenován Luboš Klikar.

Pod Šavrdu tak bude spadat jak reprezentace, tak celý výkonnostní golf včetně vytváření koncepce a vedení budoucího reprezentačního kouče. Švéd Staffan Johansson již dříve naznačil, že po letošní sezóně skončí.

„Dlouhodobá vize bude nastavena do příští olympiády v Paříži, ale rád bych ji tvořil už s novým koučem, který bude mým nejbližším spolupracovníkem. Mám představu, že bude k dispozici ČGF k dispozici přes 200 dnů v roce a že půjde o Čecha. A bude to funkce, která bude mít větší přesah do manažerské práce, hodně činnosti musíme soustředit do komunikace s hráči na univerzitách,“ připomněl Šavrda, že většina špičkových reprezentantů hraje doma pouze během letních prázdnin.

Luboš Klikar bude mít na starost kompletní bohatou turnajovou agendu, přičemž domácí kalendář pro výkonnostní golf na příští rok už začíná sestavovat nyní. „Chystáme se změnit systém některých soutěží. Rádi bychom, aby mládežnické týmové soutěže nebyly pouze o kvalifikaci a závěrečném turnaji, ale aby vznikla dlouhodobější soutěž,“ naznačil jednu ze změn do budoucna.

Výrazný zásah do soutěží čeká možná i na špičkové amatéry a profesionály. „Rádi bychom vytvořili nejdéle od roku 2022 dlouhodobou společnou soutěž. Open akce ve světě ukazují, že společné akce jsou důležité pro zlepšování hráčů, zkušenosti čerpáme nejvíce od Finů, kde soutěž už řadu let funguje. Umíme si představit, že použijeme obdobný model – šest až osm turnajů, kde profesionálové za výhru inkasují 3000 eur, přičemž prize money za umístění amatérů získá federace, která je používá na další vývoj hráče,“ popisuje dobře fungující severský systém.

Série by byla v souladu s nově koncipovaným amatérským statusem (od 1. ledna 2022), šlo by o třídenní akce, aby se amatérům mohly započítávat do světového amatérského žebříčku (WAGR).

Petr Halaburda
Media manager
České golfové federace