ČGF, PGAC a zrušení WGM Open – co tím Pavel Suchánek myslel

805

Zhruba před dvěma týdny přišla do redakce e-mailem Tisková zpráva s oznámením zrušení turnaje WGM Beroun Open a důvody, proč se už nebude konat. Zpráva obsahovala jako hlavní důvody zrušení, mimo jiné „… více než vlažný přístup“ České golfové federace a „… absolutní nezájem“ ze strany české PGA.
Představitele obou organizací jsme požádali o vyjádření a jejich stanovisko zveřejnili před několika dny v článku WGM Beroun zrušen – tak kdo za to může?
Následně nás autor Tiskové zprávy, pořadatel turnaje WGM Pavel Suchánek, požádal o prostor k vyjádření v plném znění. Tady je:

Zdeňkovi Kodejšovi – prezidentovi ČGF:
Pan prezident České golfové federace Zdeněk Kodejš má jistě právo s mým názorem nesouhlasit. Také jsem netvrdil, že to byl rozhodující moment pro nekonání turnaje v letošním roce. Jen moje rozhodnutí uspíšil.
Je pravda, že po čtyřech letech federace dvakrát zaplatila na tuto akci rozhodčí. To byla pomoc reálná. Jen nevím, jaká byla pomoc systémová? Snad zařazení tohoto turnaje do turnajového kalendáře? A pomoc mediální? Zveřejnění upoutávky na webových stránkách federace…
A také je velká škoda, že se pan prezident jako reprezentant českého golfu nikdy ani na chvilku na turnaj nepřišel podívat a poslal tam (bez urážky prosím) zaměstnance.
A jak jsem se již zmínil nejhorší pro mne bylo, když na večeru českého golfu byly zmiňovány turnaje, kde se umístili naši amatéři na nejvyšších místech. Na dotaz proč se o turnaji WGM Czech Open nemluvilo, když na třetím místě skončil Vítek Novák (mimochodem nejlepší umístění amatéra za celých šest let), se mi dostalo od zaměstnance, který na turnaji několikrát pana prezidenta zastupoval: „Pavle sorry, my jsme na něj zapomněli“.
Vlažný přístup je myslím velmi slušný termín. Za dvouletou pomoc s rozhodčími děkuji.

Barboře Barcalové – turnajové ředitelce PGAC
Po přečtení hodnocení proč se nekoná v letošním roce „WGM Czech Open“ od paní Barcalové, ve mně nejdřív vařila krev a napsal jsem reakci velmi emotivní. Ale ráno moudřejší večera. Podívám se na její argumenty s nadhledem.
Pokud je česká PGA připravena uspořádat letos 5 turnajů jejich tour, gratuluji. Že tam nebyl zařazen můj turnaj jsem se dozvěděl až teď od paní ředitelky. Ale zatím to fungovalo tak, že tento turnaj byl zařazen do tour více méně automaticky. Neskromně musím říci, že asi proto, že byl nejlepší. Ano, můj turnaj nebyl na Czech PGA nikdy závislý. Protože dohoda byla, že turnaj bude dělán podle mých představ. Nikdy jsem nepožadoval a nedostal ani korunu na uspořádání turnaje.
Něco jiného je, když jsem byl ústy pana prezidenta Svobody požádán o 6 flightů na ProAm. Tam jsem poslední dva roky požadoval částečnou kompenzaci 30 tisíc korun a ta poskytnuta byla. Smutné ovšem je, že nakonec Czech PGA obsadila jen flighty dva…To byla ta dohodnutá „spolupráce“ těsně před turnajem, kterou paní doktorka zmiňovala.
Jestli se opravdu sešel výbor Czech PGA a rozhodl, že můj turnaj do kalendáře nezařadí, nevím. Nevím jak výbor funguje a jak často se schází. Ale já jsem tuto informaci nedostal. Slušné by bylo to aspoň sdělit. Pokud je „důvodem“, že partneři Czech PGA z toho nic neměli, divím se. Přestože nám na turnaj nedali ani korunu, tak bannery s jejich reklamou jsme na hřiště rozmístili. Měli ji tedy aspoň u nás zadarmo. V televizi, v magazínech atd.
Již od začátku jsem měl na některé věci jiné názory než paní doktorka. Požadovala, aby turnaj mohly hrát i ženy. Moje odpověď byla taková, že se jedná o mužský turnaj s určitými parametry a že nemusíme doplňovat startovní pole ženami, abychom měli dostatek hráčů. V průměru hrálo náš turnaj každý rok cca 120-130 hráčů.
Druhý problém nastal, když mi paní doktorka „oznámila“, že jejich partneři hrající náš turnaj, nebudou platit startovné. To jsem odmítl s tím, že pravidla jsou pro všechny stejná.
Možná i proto jsem s paní ředitelkou Czech PGA nekomunikoval, neboť všechno jsem projednával s panem prezidentem Svobodou. Předpokládám, že s požehnáním celého výboru.
To všechno samozřejmě nebylo hlavním důvodem mého rozhodnutí. Ale když se toho už naskládá víc nejen na straně Czech PGA, moje rozhodnutí to urychlilo. Na druhou stranu, když se ohlédnu šest let zpět? Bylo to super!
Co bude dál? Uvidíme…

Odkazy:  Tisková zpráva WGM Beroun   Odpovědi Kodejše (ČGF) a Barcalové (PGAC)
Turnaj WGM Czech Open 2019 v Berouně