Devět pravd o golfu 7 – oddanost olympijským cílům

351

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) považuje golf za jednotně organizovaný s jasným vedením i důkladným dodržováním zachování čistého sportu. Návrat golfu do olympijské rodiny byl znovu ohlášen na 121. zasedání Mezinárodního olympijského výboru v Kodani v roce 2009.

Byl to výsledek dvouleté vytrvalé golfové kampaně, která měla MOV dokázat, že špičkový golf hrají profesionální sportovci, kteří jsou připravení se utkat o olympijské medaile.

Přední golfisté se také stali ambasadory pro návrat golfu mezi olympijské sporty – aktivní v tomto směru byli především Padraig Harrington, Michelle Wie, Suzann Pettersen z Norska a Matteo Manassero.

V golfu se bojovalo po dlouhé pauze o cenné medaile již na Olympijských hrách mládeže v čínském Nankingu v roce 2014. Golf byl také mezi 32 sporty na Olympijských her mládeže v Argentině v roce 2018 (Český golfista Václav Tichý zde obsadil dělené páté místo).

Na Olympiádě v Riu 2016 získali medaili ve hře na rány hráči a hráčky patřící mezi světovou golfovou elitu ze šesti různých zemí světa – Muži: 1. Justin Rose (Británie), 2. Henrik Stenson (Švédsko), 3. Matt Kuchar (USA). Ženy: 1. Inbee Park (Korejská republika), 2. Lydia Ko (Nový Zéland), 3. Shanshan Feng (Čína). Soutěže se zúčastnila i česká reprezentantka Klára Spilková.

Podle údajů MOV měla soutěž dosah na 166 milionů televizních diváků. Na sociálních sítích byl golf monitorován jako sedmý nejúspěšnější sport z dvaceti sledovaných podle diváckého zájmu.

Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že golf bude zařazen rovněž do programu Olympijských her v Tokiu (přesunuty na 2021) a Paříži (2024), golf navíc nadále aktivně usiluje o účast na Paralympijských hrách.

MOV financuje nejrůznější programy skrze Olympijskou Solidaritu, která pomáhá Národním olympijským výborům (NOCs) se zlepšováním přípravy jejich sportovců včetně golfistů. Rozpočet fondu v posledních třech letech poprvé překročil půl miliardu dolarů.

  • Golf se vrátil mezi letní olympijské sporty v Riu 2016. Součástí Her byl již v Paříži (1900) a v St. Louis (1904).
  • Mezinárodní olympijský výbor uznává Mezinárodní Golfovou Federaci (IGF) jako orgán, který řídí olympijský golf a její postupy odpovídají olympijské chartě.
  • Golf funguje v souladu se Světovou antidopingovou agenturou (WADA).
  • Golf je unikátní v tom, že ho spravují dvě spolupracující organizace: Přední postavení R&A ve světovém golfu sahá až do roku 1754, v případě USGA do roku 1894.
  • Národní federace ve 143 zemích spolupracují s R&A. Pod USGA spadají Spojené státy a Mexiko.
  • R&A a USGA organizují čtyři major turnaje pro ženy a muže.