Do letošního všudehrálského hodnocení výrazně zasáhla i nová hřiště Oaks a Dobrouč

1851

Do letošního všudehrálského hodnocení výrazně zasáhla i nová hřiště Oaks a Dobrouč

Jako každý rok zveřejnil i letos spolek Všudehrálů hodnocení českých hřišť, které sestavují jeho členové. V roce 2020 se do ankety zapojilo 171 členů spolku. Ti vynesli v některých kategoriích do popředí i dvě nově otevřená česká hřiště: PGA National Czech Republic neboli Oaks a východočeskou osmnáctku Dolní Dobrouč.

V hlavní kategorii, tedy v absolutním pořadí shrnujícím všechny čtyři hodnocené kategorie, se v popředí neudály výrazné změny. Ale přesto k jedné došlo: hřišti Panorama se podařilo po neustálém vzestupu předchozích let dostat v roce 2020 na medailovou pozici. Zatímco prvenství si u Všudehrálů stejně jako v loňském roce odnáší severomoravské hřiště Ostravice, za nímž skončila druhá Ypsilonka, na třetím místě vystřídala právě kácovská Panorama hřiště Olšová vrata v Karlových Varech. To skončilo celkově čtvrté. Následováno je Dýšinou, Čeladnou, Mariánskými Lázněmi, Casou Serenou a Loretou. První desítku uzavírá Karlštejn.

Podíváme-li se ale blíže na jednotlivé kategorie – Hra, Zázemí, Příroda a Atmosféra – čeká nás zajímavé překvapení.

V kategorii Hra se totiž na samotný vrchol, tedy na první místo, prodrala osmnáctka PGA National Czech Republic – Oaks Prague. Se ziskem 4,6 bodu (z pěti možných) překonala dosud dlouhodobě triumfující Albatross (4,589). Rozdíl je sice minimální, ale hodnotitelé tím jasně potvrdili, že Oaks patří z hlediska herního k naprosté české špičce.

Podobný vzestup k výšinám ovšem zaznamenala i další nově otevřená osmnáctka, a to Dolní Dobrouč. Ta se totiž v kategorii Příroda dostala na třetí místo v pořadí. A je pravdou, že hřiště zasazené do podorlických kopců a kopečků patří esteticky skutečně k velmi pohledným a hráčům nabízí vyvážený přírodní zážitek, bez jakýchkoli civilizačních ruchů.

Všudehrálské hodnocení se nicméně skládá ze čtyř rovnocenně rozložených kategorií, není tedy pro absolutní pořadí rozhodující, zda v jedné či druhé kategorii hřiště vítězí: podstatné je bodovat ve všech čtyřech stejně dobře.

I proto v celkovém pořadí patří Oaks až 13. místo. Oaks totiž zatím výrazně ztrácí v kategorii Zázemí, kde ho hodnotitelé zařadili až na 43. pozici. Je nicméně nutno připomenout, že na hřišti se v roce 2020 prováděly práce na příjezdové cestě i parkovišti, a že zatím funguje jen provizorní klubovna. Ta hlavní, luxusnější, bude otevřena po rekonstrukci zámečku. V kategorii Příroda pak bylo hřiště Oaks na 21. pozici a v Atmosféře na 14. místě. Podotkněme, že ani hřiště podobného typu, Albatross, do boje o celkové medaile zatím nezasahuje a zaujímá v absolutním pořadí 11. místo.

Dolní Dobrouč se pak celkově umístila na 27. místě. Zatímco z hlediska přírodního vidí Všudehrálové hřiště skutečně vysoko, s hvězdičkovým průměrem 4,22, v dalších kategoriích už jsou zdrženlivější. V kategorii Atmosféra nicméně získal areál za 3,6 bodu solidní 18. pozici, v kategorii Hra se pak hřiště umístilo na 45. místě (v úvodní sezóně 2020 byl ovšem stav ploch ještě velmi syrový).

„Jsme rádi, že naši členové navštěvují hojně nová hřiště, takže se mohou jejich dojmy promítnout do hodnocení,“ říká Jiří Kryšpín, jeden ze spoluzakladatelů spolku Všudehrálů. „Osobně mi dělá radost i to, že členově se stále snaží jezdit po dalších a dalších golfových areálech v republice. Zlatý odznak za 100 odehraných hřišť už mělo ke konci roku 2020 přes 30 hráčů, dalších skoro 40 jich má odehráno už přes 80. A za loňský rok nám přibylo skoro padesát nových členů do celkového počtu 257 na začátku prosince 2020. Všudehrálové opravdu žijí.“

Andrej Halada, druhý ze zakladatelů spolku, pak k hodnocení dodává: „Oaks i Dobrouč svým umístěním v tabulce dokládají, že naši členové jsou schopni objektivně zhodnotit jednotlivé složky areálu. Mají zkušenosti a dobře vidí, jaká je úroveň hřiště a v čem spočívají jeho hlavní přednosti, ale také jak na golfisty působí areál v různých směrech a prvcích. Hlasování dokládá, že vyvážené a komplexní dokonalosti je vždy těžké dosáhnout.“

Do hodnocení bylo letos zařazeno celkem 102 areálů. Dvě hřiště letos nezahájila provoz: Město Albrechtice a bohužel také devítka u kláštera v Teplé, hřiště již s nemalou tradicí, založené již koncem 90. let. Bohužel budoucnost tohoto hřiště je zatím neznámá a nejistá. Nehodnoceny byly také areály Komárno, Holešov, Příseka, Čapí hnízdo a Havlíčkův Brod, které neměly požadovaných minimálně 26 hodnotitelů. Pro to, aby hřiště mohlo být započítáno, je potřeba mít hlasy alespoň od 10 % všech Všudehrálů, letos tedy alespoň 26 hlasů.

Členem všudehrálského spolku se může stát každý hráč, který odehrál alespoň 60 českých hřišť. Spolek je volným sdružením hráčů golfu, je postaven na zcela nekomerční bázi a i proto mohou být výsledky hodnocení jeho členů vnímány jako neovlivněné. Tabulka s počítáním hřišť je na adrese www.vsudehralove.cz, kde je také možné nalézt podrobnější výsledky letošního hlasování.

foto Andrej Halada