Golf trochu jinak – jeho odnože a kombinace (1.)

710

Golf má bohatou historii a pevná základní pravidla – psaná i nepsaná. Golf je také stále rostoucí disciplínou, což potvrdil návrat pod olympijské kruhy. A nepřekvapuje že řada jiných sportů si vytvořila své odnože a golf si přidala kvůli atraktivitě do názvu.

Nejpřirozeněji vypadá samozřejmě kombinace, kdy se soutěží v golfu a v jiné samostatné sportovní disciplíně. Golf v tomto případě zůstává golfem a jen bylo třeba najít způsob, jak dokázat v kombinaci oba sporty obodovat. Ale existuje i řada jeho odnoží, přičemž některé z nich mají golf v názvu hlavně kvůli atraktivitě. Postupně vám je představíme.

Golf&Ski
Jedná se o kombinaci golfu a lyžování, konkrétně sjezdového lyžování. Nejprve účastníci absolvují obří slalom a poté dvě golfová kola. Má letitou historii včetně světových šampionátů, které se v posledních letech konají v rakouském Zell am See. I to je důkazem, že oba tyto sporty pospolu fungují už slušnou řádku let, má také pravidelné české šampionáty.

Poslední tituly mistryň světa v této kombinaci si předávaly střídavě plzeňské sestry Eva a Tereza Koželuhovy, ale cenné kovy odvážejí pravidelně i další Češi, kteří potvrzují národní sportovní univerzálnost. O vítězství rozhoduje součet lyžařské částí, kde se čas vynásobí čtyřmi, a dvou kol golfu hraných na rány.

Golf&Bike
Nejprve první část v podobě etapy na horském kole a poté golfová osmnáctka. Na první pohled dvě naprosto odlišné sportovní světy spolu neuvěřitelně skvěle ladí. V Česku se uskutečnilo už několik domácích šampionátů, které ukázaly, že prosadit se může jak skvělý golfista, tak cyklista i univerzál. Cyklistická etapa na horském kole má kolem 40 kilometrů, trasa vede v terénu, po zpevněných i asfaltových cestách, do golfové části vstupují závodníci po přepočtu časů – dvě minuty ztráty v cyklistické části se rovnají jedné ráně v golfu.

Urban golf
Žádné zelené fairwaye ani vyžehlené greeny nečekejte! Urban golf se hraje v městském prostředí, na dlažbě, na asfaltu. Hracími plochami jsou ulice, náměstí, parky, ale třeba i schody, tunely, mosty, zkrátka místa, kde byste se s golfem za normálních okolností nesetkali.

To ale nic neubírá na zajímavosti golfu, který se hraje s lehčími a měkčími míčky. Většinou nenajdete ani klasickou jamku, a tak míče končí v odpadkových koších, květináčích, nebo se hraje pouze na závěrečný dotek různých sloupků a patníků. Urban golf je hodně odlehčená městská zábava, která nehledí na předpisové oblečení a pravidla jsou mnohem volnější.

Extrem golf
Pro extrémní golf je typický golf ve výjimečných a náročných podmínkách, v tuzemsku obvykle například na sjezdovkách s velkým převýšením jamek. Klasické jamky také nenajdete, protože hra většinou končí, když míček skončí na jamkovišti, které je označeno vlajkou a kruhem o průměru 150 cm. Při extrémním golfu nejsou vyznačené auty ani vodní překážky, pro hru může hráč využít sedm libovolných holí. Hraje se na rány.