MMČR na rány 2019 – Karlovy Vary

1493

ČGF – Mezinárodní mistrovství České republiky na rány, Czech International Amateur Championship 2019, Karlovy Vary (7. -10.8.2019)

Sobota – finálové kolo

Muži
O titul Mistra ČR na rány hráli rozehrávku Němec Leon Breimer a Filip Jakubčík (oba -9). Na druhé jamce rozehrávky zavěsil Breimer chip in z patnácti metrů do eagle a získal titul Mezinárodního mistra České republiky na rány. Třetí místo obsadil Němec Thomas Rosenmüller (-8).

Čekalo se jiné rozuzlení. Po třech kolech bylo ve hře o titul pět Čechů v rozpětí čtyř ran. Matyáš Zapletal v čele měl náskok na Jakubčíka dva údery, na Breimera tři. Novák a Hlaváček ztráceli na budoucího vítěze pouhý úder. Bylo nasnadě, že titul zůstane doma, jenže …

Zapletal ztratil veškerý náskok nepovedeným kolem, ve kterém přinesl svůj nejhorší výsledek mistrovství. Hrál tři birdie, šest bogey  a dvě double bogey, 79 ran. Hlavní kandidát na titul skončil na 6. místě (-2).
Vítek Novák přinesl ve třetím kole výsledek odpovídající jeho kvalitám, 66 ran, a dal se předpokládat útok na čelní pozice. Ve finálovém kole se však zhoršil o osm ran, hrál dvě birdie, dvě bogey a jedno double bogey, 74 úderů a to na medaili nestačilo. Obsadil konečné 5. místo (-3).
Mladému Danu Hlavačkovi, který v předchozích třech kolech nezahrál hůře než bogey, se ve finále nakupilo jedno triple bogey, jedno double bogey, tři bogey a tři birdie, 77 ran, pět nad par. Obsadil osmé místo (E).

Vlajku své země na domácím šampiontátu tak nejvýše vynesl patnáctiletý Filip Jakubčík. Hrál skvělý, vyrovnaný golf,  čtyři kola obešel v rozpětí výsledků pouhých dvou ran! Titul mu unikl o poslední šťastný úder Němce, který český titul Jakubčíkovi vytrhl parádním chip-inem na poslední jamce.

Přestože naši mladí titul neubránili, byl šampionát potvrzením příchodu nové generace kvalitních českých hráčů. Přes zaváhání v posledním kole podávali skvělé výsledky hluboko pod parem. Je zřejmé, že nová, velmi mladá generace skvělých, sebevědomých hráčů bude určovat směr českého amatérského mužského golfu a je se na co těšit. Úmyslně se vyhýbám jménům, ale pohled do výsledků mistrovství, předchozích turnaju a žebříčků jasně říká, kdo je dnes v českém sportovním golfu řídící silou.

Další umístění: 7. Bareš (E), 10. Tichý (+2), 12. Benák (+3), 15. Groh (+5), 22. O. Nechanický +7), 21. Janik (+8), 22. Ráža (+8).

Chip z klubovny Thomas Rosenmüller

Zábavnou vložkou mistrovství byly poslední údery bronzového medailisty, usměvavého Němce Thomase Rosenmüllera. Třetí ranou se dostal do porostu svahu klubovny. Za dozoru ředitele turnaje Dalibora Procházky dropoval na koberec do klubovny, čtvrtou ránu chipnul z dveří klubovny pár metrů od vlajky a putt zavěsil, par. Pokud by třetí ranou byl trefil místo svahu green, byla by rozehrávka o titul pravděpodobně tříčlenná. Pro Dalibora Procházku to byl určitě jeden z nejzábavnějších rulingů.

Konečné výsledky muži

 

Na startu Jana, Anika a Hana

Ženy
Mezinárodní mistryní České republiky na rány se stala Hana Ryšková z Beskydského GK (-3). Zvítězila o tři údery před Kristýnou Frýdlovou z Epretu (E) a o pět před Janou Melichovou, také z Erpetu (+2). „Hrálo se mi moc dobře, jsem šťastná. Dařilo se mi udržet dobrou náladu po celou dobu a všechno mi vycházelo. Oslavovat nebudu, balím do Ameriky, letím popozítří,“ řekla usměvavá a spokojená vítězka, budoucí studentka univerzity v Louisville.

V ženské části nebyla zahraniční konkurence výrazná a titul zůstal doma. Bylo jenom otázkou, která z hráček z čela českého žebříčku na titul dosáhne. Podle posledních výkonů byly favoritkami Melecká, Melichová, Ryšková, Kousková a Macková.
Tereza Melecká se ale na domácím šampionátu nenašla, pod par se dostala pouze v prvním kole. V dalším se už pod par neprokousala a nejslabší výsledek si nechala na poslední den. Prvních deset jamek finále hrála samé pary, pak přišla dvě bogey a smolný závěr double bogey, bogey, bogey. Celkem 79 ran, sedm nad par. Elitní česká hráčka se tak nevešla ani do Top 10, skončila na 11. místě (+11).
Další opora české reprezenace Patricie Macková, také nebude na letošní šampionát ráda vzpomínat. Ve finále hrála dokonce 81 ran. Konečné 16. místo (+15) neodpovídá její hráčské kvalitě.
Hana Ryšková, samý úsměv,  hrála v evidentní pohodě. Ve finále hrála čtyři birde a bogey, 69 ran, tři pod par a zaslouženě si došla pro zlatou medaili a pohár pro Mistryni republiky (-3).
Absolutorium zaslouží Kristýna Frýdlová na druhém (E) a Jana Melichová na třetím místě (+2). Titul a všechny medaile zůstaly doma.

Další umístění: 4. Bolčíková (+4), 5. Chlostová (+5), 6. Kousková (+6), 7. Koželuhová (+7), 11. Melecká (+11), 12 Mühlbauer (+12), 14. Fabiánková (+14), 17. Stará (+16), 18. Saint Germain (+19), 26. Boháčová (+28).

Konečné výsledky ženy

Konečné Top 10

Slovo prezidenta ČGF Zdeňka Kodejše

 

Matyáš Zapletal, Anika Bolčíková

Pátek – 3. kolo

Muži
Moving day. Pátek, třetí hrací den výrazně zamíchal pořadím. Lídr předchozích dvou kol Václav Tichý zaváhal, nasbíral 78 ran se dvěma double bogey, třemi  bogey, jediným birdie, šest nad par a ustoupil na  9. pozici (-1) . Do vedení nastoupil  Matyáš Zapletal (-9). Hrál čtyři birdie a jedno bogey, 69 ran, tři pod par. Druhou pozici zaujal Filip Jakubčík (-7). Třetí kolo zvládl za 69 ran s pěti birdie a dvěma bogey, tři rány pod par.

Zlepšil se Vítek Novák. Přinesl nejlepší číslo dne 66 ran, devět birdie, bogey a double bogey, šest pod par. Postavil se na 4. místo (-5). Před finálovým kolem ztrácí na lídra čtyři údery.

Další pozice: 7. Ráža (-1), 10. Bareš (+1), 16. Janík (+2), 17. Benák (+4), 21. Groh (+5), 22. Kostelka (+5).

Leaderboard muži

Ženy Vedení udržuje Slovenka Anika Bolčíková (-1). Na druhém místě je Hana Ryšková (E), na třetím se stejným skore Jana Melichová. Jediná žena, která se dnes dostala pod par je Kazachstánka Rivekka Jumagulova. Hrála eagle, dvě birdie a bogey 69 ran tři pod par. Patří jí za to 10. místo (+7).

Další pozice: 4. Frýdlová (+2),  6. Koželuhová (+4), 7. Kousková (+6), 8. Vahalová (+6), Macková (+6).

Leaderboard ženy

Top 10 třetího kola

 

Václav Tichý a Anika Bolčíková

Čtvrtek – 2. kolo

Muži Přes zhoršení o sedm úderů zůstává ve vedení Václav Tichý (-7). Druhé kolo došel s výsledkem 72 ran, v paru, se čtyřmi birdie, dvěma bogey a jedním double bogey. Na druhém místě (-6) se udržel Matyáš Zapletal. Hrál 71 ran, jednu pod par, se čtyřmi birdie, jedním bogey a jedním double bogey. Nejlepším výsledkem kola 69 ran vyskočil na třetí místo Filip Jakubčík (-4). Hrál šest birdie, jedno bogey a jedno double bogey.

Za očekáváním zůstávají Vítek Novák a Filip Ráža. Novák je ve Varech doma, ale zatím se nestal pod par. Se skore +1 je na 10. místě. Filip Ráža je také nad parem. Zaujal 13. místo (+1).

Do dalších kol postoupilo 48 hráčů a dělená místa. Cutem neprošli: Siwy, Lisý, Krajný, Růžička, Miler, Lukáš Janda,Vymazal, Rajmont, Vlk.

Leaderboard muži.

Ženy Tři hráčky mají po dvou kolech stejné celkové skore 142 ran, dvě pod par. Podle řazení amatérských výsledků vede Slovenka Anika Bolčíková před Janou Melichovou a Hanou Ryškovou (všechny -2). Zaváhaly favoritky Tereza Melecká a Sára Kousková. Melecká se v druhém kole zhoršila o pět úderů, hrála jediné birdie a pět bogey, 76 ran, čtyři nad par. Výsledek ji odsunul z 2. na 9. místo (+3). Sára Kousková hrála 77 ran, pět nad par. Přitom začala skvěle, na prvních pěti jamkách už byla díky čtyřem birdie čtyři rány pod parem, na jedenácté jamce  dokonce pět pod parem, ale pak přišla tři bogey a závěrečný sněhulák,  osm ran na pětiparové 18. jamce. Je na 11. místě (+5).

Další pozice: 4. Frýdlová (-1), 5. Koželuhová (+1), 6. Macková (+3),  13. Stará (+8), 14. Chlostová (+8), 16. Burdová (+10), 21. Saint Germain (+11), 26. Boháčová (+12), 27. Fabiánková (+12).

Do třetího kola postoupilo 24 hráček a dělená místa. Za hranicí cutu zůstaly Harcubová, Dimitrovová, Kuchařová, Sasýnová, Davídková, Kouhoutová, Marešová.

Leaderboard ženy

Zajímavý je pohled do statistik hřiště, který říká, že jamkou s nejlepším skore je zatím osmnáctka, par 5. Už dovolila 4 eagle, nejvíce birdie 85 a vzala jenom 41 bogey a jenom 3 double bogey. Jako nejtěžší se jeví jamka č. 16, která ve dvou kolech povolila pouhých 10 birdie, zato hráčům vzala 106 bogey a 26 double bogey.

Top 10 druhého kola

 

Václav Tichý a Hana Ryšková

Středa – 1. kolo

V prvním kole se parádními výkony prosadili  do vedení mistrovství Václav Tichý z GC Hodkovičky (-7) a Hana Ryšková z Beskydského GK (-4).

Muži: Tichý hrál 65 úderů, sedm pod par s jedním eagle a pěti birdie. Vede o dva údery před Matyášem Zapletalem z GC Kunětická Hora (-5) a Němcem Leonem Breimerem (-4).

Na zdejším hřišti jsem hrál svůj první turnaj, a tak vlastně ani netušil, co od toho mám očekávat. Od jedničky jsem se snažil vytvářet šance na birdie a na konci dne jsem si hřiště už zamiloval,“  řekl Tichý pro web ČGF.

Další pozice: 4. Rosenmüller (-3), 6. Mlýnek (-3), Jakubčík (-1), 11. Ráža (-1), 12. Hlaváček (-1), 15. Janík (E), 16. Novák (+1), 21. Bareš (+1), 22. O.Nechanický Jr. (+2), 28. Bača (+2), 32. Balatka (+3), 33. Siwy (+3), 54. Lisý (+5), 59. Groh (+7).

Ženy: Hana Ryšková hrála 68 ran, čtyři pod par s šesti birdie a dvěma bogey. Vede o tři údery před Terezou Meleckou (-1) a Agátou Vahalovou (-1). Další pozice: 5. Kousková (E), 6. Melichová (+1), 7. Jumagulova (-2), 9. Frýdlová (+2), 10. Bolčíková (+2), 11. Koželuhová (+3), 14. Šubrtová (+3), 16. Stará, Dolečková (+5), 20. Macková (+5), 21. Fabiánková (+5), 22. Boháčová (+5), 23. Poslední (+6), 25. Saint Geramin (+7), 28. Burdová (+7).

Top 10 prvního kola

Leaderboard

Úvod Přichází vrchol amatérské sezóny, mistrovství země na rány jednotlivců. Po pětileté přestávce se vrací do Karlových Varů.

Přihlášena je většina předních amatérů Novák, Ráža, Zapletal, Tichý, Janík, Jakubčík, Benák, Groh, Kostelka, Hlaváček nebo Siwy. Mistrovství bude bez Zusky, Hrubého a Brixiho. O ženský titul budou bojovat Melecká, Melichová, Kousková, Macková, Ryšková, Frýdlová a objev z Konopiště Boháčová. Chybět budou sestry Luňáčkovy, Vítů a stále přestávkující Hricíková.

Mužský titul je bez obhájce, Šimon Zach přestoupil k profesionálům. Ženský titul obhajuje Jana Melichová.

Papírově nejsilnějšími hráči jsou Němec Thomas Rosenmüller s hendikepem +4,6 a Češka Tereza Melecká s hendikepem +5,2.

Hraje se na hřišti GC Karlovy Vary v Olšových Vratech s parem 72 a délkou 6.198 metrů z bílých odpališť pro muže a 5.360 z modrých pro ženy.

Cutem po druhém kole projde do víkendových kol 48 mužů, 24 žen a dělená místa.

Ředitelem šampionátu je Dalibor Procházka, hlavním rozhodčím Michael Jon, rozhodčími Jiří Kubelík, Jiří Kaminský a Vítězslav Štrouf.

Leaderboard

Odkazy: GC Karlovy Vary     Hřiště na satelitní mapě     Stránky turnaje    Webkamera

Z archivu Golf.cz – MMČR na rány : 201820172016201520142013201220112010200920082007200620052004200320022001200019991998

Historická tabulka mistrů ČR na rány

.