Novinky turnajové sezóny ČGF podruhé

4626

Přesně před měsícem jsme zveřejnili úvodní článek o novinkách v letošní turnajové sezóně. Další změny byly schváleny v pátek 5. března. Pojďme si některé z nich představit.

Ligové soutěže mužů a žen
V minulém článku jsme se věnovali změnám v Extralize mužů a žen a uvedli jsme, že STK ČGF vážně uvažuje o povolení startu omezeného počtu profesionálů v ligových soutěžích. Dnes tuto informaci můžeme potvrdit, neboť pro návrat profesionálů do ligových týmů se vyslovilo dvacet z jedenadvaceti delegátů pátečního jednání. Vedle dvou pilotních turnajů Czech Open Golf Tour to bude další důkaz přibližování amatérského a profesionálního golfu u nás.

Jen na upřesnění – jeden profesionál či profesionálka mohou být v sestavě ligového družstva mužů či žen od Extraligy až po 3. ligy. Pro start profesionálů v týmech platí stejné podmínky jako pro amatéry, to znamená, že profesionál musí mít nejpozději do 30. dubna členství v klubu, který bude reprezentovat. Pokud jeho členství v klubu není domovské, musí mít svolení svého domovského klubu s hostováním stejně jako ho musí mít amatéři. Je důležité vysvětlit, že klub může mít na soupisce např. extraligového družstva mužů víc než jednoho profesionála, ale do sestavy pro konkrétní kolo ve hře na rány nebo pro konkrétní utkání ve hře na jamky může zařadit právě jen jednoho.

Bude určitě velmi zajímavé sledovat, kolik profesionálních hráčů se v této sezóně rozhodne posílit svá klubová družstva mužů nebo žen.

MM ČR ve hře na jamky
Poměrně velká změna čeká od této sezóny také účastníky Mezinárodního mistrovství ČR ve hře na jamky. Program šampionátu bude zkrácen z pěti na čtyři hrací dny. Od loňského roku jsme shromažďovali názory odborníků, klubových estékářů, ale i hráčů Národních a Regionálních tréninkových skupin, jaký formát by mohl být ten nejatraktivnější. Největší podporu nakonec získala jednokolová kvalifikace na rány a následně tři dny jamkové hry v rozšířených pavoucích pro 64 mužů a 32 žen.

Věříme, že jsme se trefili do černého a že zájem o jamkové mistrovství znovu poroste. Dějištěm letošního ročníku bude západočeská Dýšina, hrát se bude od 27. do 30. května.

Nové výzvy pro mladé hráče
Hned tři změny se v této sezóně dotknout nejmladších nadějí českého golfu.

Aby dostála svému názvu Národní Golfová Tour Mládeže, budou její turnaje určeny primárně hráčům, kteří svou výkonností už na národní úroveň dosahují. V NGTM budou vypsány jen kategorie žáků do 14 let a kategorie kadetů do 16 let. Sníží se i dříve velmi štědrý hendikepový limit 28,0, a to na 18,0 pro žákovské kategorie a 15,0 pro kategorie kadetů. Základními odpališti budou žlutá a červená pro žáky a žákyně, bílá a modrá pro kadety a kadetky. Ve všech turnajích NGTM budou oceněni nejlepší hráč a hráčka do 12 let.

V NM ČR žáků a kadetů budou hodnoceny rovněž jen dvě kategorie – do 14 let a do 16 let. Hendikepové limity pro účast budou stanoveny ve výši 15,0 pro žáky a 12,0 pro kadety. Dějištěm letošního ročníku budou Mstětice, hrát se bude od 30. června do 2. července.

Sjednoceny budou od letošní sezóny formáty ve finálových částech soutěží družstev mládeže. Všechna čtyři finále – smíšených družstev žáků do 14 let, smíšených družstev mládeže do 16 let, chlapců a dívek do 18 let – se budou hrát v jamkové hře.

Chceme posílit význam regionálních turnajů při zajišťování výkonnostního růstu nejmladších hráčů. Na národní úrovni by měli začít hrát, až tomu budou odpovídat jejich výkonnost a herní dovednosti. Zatím to tak bohužel v řadě případů není. Děti jsou pod zbytečně velkým tlakem svého okolí už od útlého věku. Chceme-li vychovávat vynikající dospělé hráče, musíme tohle změnit.

Dá se předpokládat, že hru na jamky namísto dřívější hry na rány ve finále Memoriálu Hanuše Goldscheidera žákovských družstev do 14 let s nadšením přivítají hráči, jejich koučové a v neposlední řadě i kapitáni týmů. Turnajů na rány je v sezóně přehršel, ale jamkové hry je stále jako pověstného šafránu.

Novinky turnajové sezóny 1

LLuboš Klikar - foto Ivan Paggiouboš Klikar
Technický ředitel ČGF