Průvodce golfovým vybavením 2 – Míč

416

Než se nováček pustí do golfu, získá základní informace o výstroji. S jakým vybavením se vlastně hraje a v čem na golf vyrazit? Jak už pravidla napovídají, hra spočívá v hraní míčem holemi z odpaliště do jamky. Hůl a míč jsou tedy naprosto základní věci, které každý golfista potřebuje, aby mohl hrát.

Pokud dosud nevlastníte svoje vybavení, nemusíte mít obavy – hole vám na hřišti zapůjčí a košík s tréninkovými míčky na tréninkové plochy si můžete zakoupit na recepci. Ceny se liší hřiště od hřiště, v průměru za jeden tréninkový míč zaplatíte do 2 Kč/ks, ale často jde o částku nižší.

Zapůjčené „drivingové“ míče bývají označené practice či dvěma pruhy a jsou určené výhradně pro trénink, tedy hru mimo hřiště. Až na výjimky mívají nižší kvalitu než míčky určené pro hru, které jsou obvykle složené z více vrstev.

Právě počet vrstev – stejně jako použité technologie – mají významný vliv na tvrdost míčů, letové vlastnosti a na celkovou kvalitu hry. Existují dokonce i míče vyrobené z pěny a plastu, které mají velmi omezené letové vlastnosti a využívají se například pro golfové začátky u malých dětí, případně na trénink v omezeném prostoru.

Golfové míče historicky prošly velkým vývojem. První míčky byly ze dřeva, později se přešlo na péřové míče potažené kůží, v 19. století se začal využívat kaučuk. Dnes je většinou míč složen z gumového (případně titanová a wolframová) jádra, které je potaženo několika vrstvami, přičemž ta povrchová je vybavena dimply, což je 300-500 vylisovaných důlků. Existují měkčí varianty pro lepší kontrolu míče, tvrdší naopak snižují nechtěné rotace.

Většina používaných míčů je obvykle třívrstvá, ty špičkové pro nejlepší hráče mají čtyři vrstvy, ale vyrábí se již také pětivrstvé míče.

Nových míčů lze najít v obchodech na výběr ohromnou škálu od 25 Kč/ks pro naprosté začátečníky až po míče určené pro výkonnostní hráče v ceně přesahující 150 Kč/ks.

Na takřka každém hřišti však také naleznete možnost zakoupit za velmi sníženou cenu míče hrané, nalezené na hřišti, případně vylovené z vodních překážek. V golfových prodejnách a internetu je možno zakoupit také míče recyklované.

Míč musí splňovat Pravidla golfu: nesmí vážit více než 45,93 gramů a jeho průměr nesmí být menší než 42,67 milimetrů.