DeChambeau znovu hledá dokonalý míček. Schefflera ale nezastavil

Když Scottie Scheffler podruhé v kariéře ovládl PGA Championship a dál dominuje golfovému světu, Bryson DeChambeau opět zaujal jako nejhlasitější rival – i když tentokrát spíš slovy než činy. Z Quail Hollow si odvezl další umístění v TOP 6, páté z posledních pěti majorů. Ale místo oslav znovu přichází technická úvaha, tentokrát o míčku, který prý nelétá dostatečně rovně.
„Potřebuju míček, který letí rovněji,“ prohlásil po turnaji. „Budu na tom dřít, abych to stihl do US Open. Teď je to na výrobcích.“
DeChambeau, přezdívaný The Mad Scientist („Šílený vědec“), to myslí vážně. S rychlostí nad 305,8 km/h se jeho Titleist ProV1x Left Dash podle něj příliš snadno nechává ovlivnit větrem – což prý platí i pro Roryho McIlroye. Hledá proto „míček budoucnosti“, který bude mít nižší trajektorii a zároveň dostatečný spin i při polovičním švihu. Vývojově náročný úkol, ale Bryson věří, že je to možné.
Jenže skutečný problém možná není v aerodynamice. V průběhu PGA Championship byl v hodnocení driving distance opět na špici, ale s přesností skončil až na 68. místě. A hlavní slabinou zůstává stále hra wedgemi – tedy klíčová dovednost v turnajích, kde rozhodují centimetry.
„Je příliš lineární. Nemá variabilitu, kterou má třeba Scheffler,“ řekl na adresu DeChambeaua expert Sky Sports Paul McGinley po jednom nepovedeném pokusu z necelých 130 metrů. „To je důvod, proč je v této statistice tak nízko.“
Sám hráč přiznal už dříve v rozhovoru pro Telegraph Sport, že má rezervy ve hře do větru i s wedge. „Pokud to zlepšíš, čeká tě velká kariéra,“ řekl tehdy sám sobě. Jenže jak dodal – nechce měnit švih. Chce míček, který se přizpůsobí jemu.
A tady se dostáváme k jádru problému: DeChambeau spoléhá na technologii jako nikdo jiný. I když je jeho forma na majorech obdivuhodná a nepochybně zraje jako hráč, někdy se zdá, že místo vylepšování hry spoléhá až příliš na vědu a inženýry.
Na Quail Hollow se během finále nikdy nedostal do reálného souboje se Schefflerem. Nejblíž byl dvě rány zpět, pak ale světová jednička znovu utekla. Přesto DeChambeau zůstává přesvědčen, že má na víc – jen potřebuje ten správný kousek vybavení.
US Open se blíží. Scheffler je jasným favoritem, DeChambeau znovu největším otazníkem. Pokud najde cestu, kterou hledá – ať už vede přes míček, nebo přes krátkou hru – může se stát nejvážnějším vyzyvatelem. Pokud ne, bude dál tím nejzajímavějším experimentátorem v golfovém světě, který ale možná hledá řešení tam, kde leží jen část pravdy.