Gotterup zvládl bitvu s McIlroyem a slaví životní triumf na Scottish Open

North Berwick (Skotsko) – Američan Chris Gotterup si připsal největší vítězství své dosavadní kariéry, když na Genesis Scottish Open v dramatickém finálovém kole udolal pětinásobného major šampiona Roryho McIlroye i domácí naději Marco Pengeho. Výhra mu zároveň zajistila vstupenku na The Open Championship, které se hraje už příští týden v Royal Portrush.
Na hřišti The Renaissance Club si Gotterup poradil s nástrahami links golfu i s tlakem, který přináší souboj s největšími jmény. Po výjimečném pátečním kole za 61 ran (-9), kterým vyrovnal rekord hřiště, přidal v neděli čtyři birdie a jediné bogey. Výsledné skóre –15 ho posunulo o dvě rány před McIlroye a Pengeho (oba –13).
Rozhodly detaily. McIlroy neproměnil, Gotterup ano
Finálová runda nabídla nervy až do posledních jamek. McIlroy byl ve hře o vítězství prakticky celý den, ale nedokázal proměnit několik klíčových puttů. Nejvíc mrzet ho může nevyužitá šance na birdie na tříparové dvanáctce, kde Gotterup naopak zaskóroval a odskočil.
Podobná situace se opakovala na pětiparové šestnáctce: McIlroy minul z 3,5 metru, Gotterup proměnil z 2,5 metru. Díky tomu si vytvořil rozhodující náskok a dvě stabilní rány na závěrečných jamkách ho dovedly k vítězství.
Penge potvrzuje formu, Fitzpatrick a Hojgaard těsně za stupni vítězů
Vedle McIlroye se do děleného druhého místa dostal i Marco Penge, který potvrdil skvělou formu z posledních týdnů a vyrovnaným kolem 66 (-4) se zviditelnil i před domácím publikem. Výrazně zahrál i Matt Fitzpatrick (–12) a Nicolai Højgaard, který zapsal výborných 64 ran.
Do TOP 10 se vešel i Justin Rose, který závěrečný den zvládl za 63 ran a s celkovým skóre –11 může směle vyhlížet The Open.
Výsledky – Genesis Scottish Open 2025 (TOP 6)
1. 🇺🇸 Chris Gotterup (66) –15
T2. 🇬🇧 Rory McIlroy (68),
T2. 🇬🇧 Marco Penge (66) –13
T4. 🇩🇰 Nicolai Højgaard (64)
T4. 🇬🇧 Matt Fitzpatrick (67) –12
6. 🇬🇧 Justin Rose (63) –11
Gotterup tak navázal na formu z posledních měsíců a před největším turnajem roku, který se příští týden odehraje v Royal Portrush, se zařadil mezi černé koně. A pokud dokáže udržet stejně klidnou hlavu jako ve Skotsku, může na Open Championship zamíchat kartami.
PGA Tour / Leaderboard
