Časový limit na hledání ztraceného míče a jeho dogmatické uplatnění

  533

  Dobrý den,
  šel jsem nesoutěžní výsledek v Beřovicích a na 18.jamce jsem chtěl hrát přes kopec dolu, abych mohl 2.ranou atakovat green na 5paru. Drive byl trochu gagarin, takže to ten kopec nepřeletělo, ale zůstala na něm. Hrál jsem rovnou provizi. Šel jsem 1.míč hledat, po chvíli i zapisovatel poté co odehrál svoji ránu. Chvíli hledáme a zapisovatel mi hlásí, že jsou 3minuty pryč, což pocitově asi byla pravda a že půjdeme zpátky k bagům. Cestou k bagům zapisovatel míček našel a hlásí mi, že je to po časovém limitu, ale nechá to na mě. Já jsem se rozhodl míček hrát, jak leží. Přesná pravidla jsem ohledně času na hledání neznal a až později jsem se dočetl, že když se míč najde například ve 3minutách a 1.sekundě, tak je prostě ztracený a hrát se nesmí. Vědomě jsem pravidlo porušit nechtěl, jeho doslovnou interpretaci jsem neznal. Vždy jsme hledali a po uplynutí rozumného času se šla hrát provize či zpátky nový a nikdy jsem stopování času nezažil a i několikrát si vybavuji hry, podobné této, že cestou k bagu se původní míč hrál a nikomu to ve flajtu v turnaji nevadilo, všichni byli rádi, že se našel a může autor pokračovat. Po dohrání hry mi zapisovatel řekl, že výsledek nepodepíše, protože jsem na 18.jamce překročil časový limit a hrál cizím míčem. Což vzhledem k tomu, že mi řekl před ranou, že to nechá na mě, tak jsem nepochopil a bral to jako souhlas, že hrát dál mohu.
  Šli jsme jako 4flajt, celá 18tka nám trvala 4hodiny, před námi také 4flajty, hra ubíhala ve skvělém tempu a za námi se nikdo neštosoval a i 2flajt, co šel hned za námi, měl s námi co dělat a zdržení tak zažil až tady při té situaci. Bral jsem tedy dříve 5 minut a nyní 3minutový limit jako orientační ve smyslu, nehledejte 15minut, budete tím všechny zdržovat, je důležité, aby hra měla tempo a celé hřiště nestálo. V turnaji bych dohrával 2balony, aby se celá situace poté s rozhodčím řešila a zapsalo se správné číslo.

  Prosím o Váš názor na celou situaci a jak byste jako rozhodčí postupoval v turnaji v takovém případě na místě (přímo na hřišti při hledání a průběhu této situace) a jak v klubovně s vyslechnutím popisu a jaký výsledek ze 2 balonku bych měl tedy zapsat.
  Moc děkuji a hezký den
  Michal

  Odpověď na dotaz

  Dobrý den Michale.

  Díky za rozsáhlý popis situace, ke které mám velice jednoduchou odpověď.
  Neberte si ji – prosím – osobně, protože odpovídám všem, kdo tyhle postupy vidí stejně. A vím, že vás je víc. Mnohem víc, než by jeden čekal.
  Jdeme na ten „kdyby golf“, o který mne žádáte.

  Jako rozhodčí:
  Kdybych viděl, že hledáte, začal bych čas měřit. Hledal bych s vámi. Po dvou minutách bych nahlas řekl, že máme ještě minutu. Po uplynutí tří minut bych řekl, že je mi to líto, ale míč je ztracený (s vysvětlením, pokud bych byl o něj požádán). Pokud byste mi o chvíli později řekli, že jste původní míč našli, řekl bych, že je mi to líto, ale míč je ztracený (s vysvětlením, pokud bych byl o něj požádán).
  Kdybyste mě jako rozhodčího oslovili až poté, co jste došli do klubovny, vysvětlil bych vám, že jste nedohrál jamku, protože jste ji dohrál ztraceným míčem (rozumějme tomu tak, že jste ji dohrál míčem, který neexistuje). Ve stablefordu škrtnutá jamka a na celkový výsledek žádný další dopad, ve hře na rány by to byla DQ (Pravidlo 3.3.c).
  Výsledek: Jamka nebyla dohrána ve hře na rány. Pokud formát byl Stablefordna této jamce nelze uznat žádné body a hráč je (pouze!) na této jamce DQ. Pokud byl vypsán formát na rány, pak je hráč DQ z turnaje.

  A ještě něco závěrem. Tři minuty jsou prostě tři minuty. Jízda na červenou přes křižovatku je jízda na červenou přes křižovatku. To není doporučený postup ale pravidlo silničního provozu. Právě tak je míč po třech minutách ztracený. Rozdíl určitě je, jestli hraji s kamarády o kafe nebo jestli jde o turnaj. Do „turnaje“ ale rozhodně spadá i nesoutěžní výsledek, protože si při něm upravujeme handicap.

  Díky za dotaz Michale a přeji hezkou hru!

  Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!