- Reklama -

Dropování u tribuny (zodpovězeno Tomáši – omlouvám se!)

Dobrý den Michaeli,

na ANA Inspiration, tolik nešťastném pro ‚naši‘ Nelly Kordu (ale její čas ještě přijde :-), došlo na greenu 18té jamky k zajímavé situaci, která ve výsledku ovlivnila výsledek turnaje. Pozdější vítězka, Mirin Lee přepálila druhou ranou green, a míč zmizel pod tribunou. Následně, za asistence rozhodčí, byl míč nalezen tak, že caddie vlezla pod tribunu, a míček vyzvedla, aniž by ale kdokoli jiný viděl odkud…míč byl následně dropnut u greenu před tribunou, a Lee zahrála už druhý chip-in na eagle v tomto kole :-). Point je, zda bylo správně určeno nejbližší místo úlevy, když nebylo zřejmé, zda byl míč blíže přednímu či zadnímu okraji poměrně tenké tribuny / v tomto případě spíš uměle vytvořené zábrany.

S tím souvisí i situace na 5té jamce na Barclays 2014, kdy Phil Mickelson zahrál drive na tribunu, a následně hrál z koberce mezi stoly. Šlo jen o exhibici, nebo z nějakého důvodu nemohl využít drop…?

Chápu, že jde o raritní situace, které navíc amatérské hráče moc netrápí. Ale ve svých skoro 50 pořád šance na PGA nevzdávám, tak abych byl připraven :-)))

Díky moc, Tomáš Andrejsek

Dobrý den Tomáši.

V první řadě omluva, asi jsem někde udělal fatální chybu a nějakým zvláštním způsobem svoji odpověď smazal před zveřejněním. Nevadí jdeme na to znova.

Shodou okolností jsem tyhle akce sledoval živě v TV, což se mi – po pravdě – zase tak často nestane. Bylo vidět, že hráčkám u jmenovaných situací asistovali rozhodčí ze staffu LPGA. Konkrétně jsem rozeznal třeba Sue Witters, turnajovou ředitelku, se kterou dvakrát, třikrát v roce spolupracuji. Proč to sem píšu. Je to totiž garance, že se neodehrálo nic proti pravidlům. To na úvod.

Co se samotné struktury týká. Jde o takzvanou „Dočasně nepohyblivou závadu“ (T.I.O.), od které je úleva rozhodně dost specifická. Je to totiž jediná závada, od které lze brát úlevu i ve směru hry. Pokud leží mezi míčem a jamkou v rozumné vzdálenosti tak, aby mohla ovlivnit směr letu míče při férové hře na jamku. Dále je od ní možné brát úlevu také jako od standardní nepohyblivé závady a navíc (ve zkratce) je vždy celá struktura rozšířena o překážení s přídavkem koridoru o délce jedné hole. Mezi TIO patří tribuny, leaderboardy, TV věže a TV jeřáby, přenosné toalety, stánky s občerstvením, reklamy na odpalištích (ty na fairwayích jsou pohyblivé závady a je možné je přesunout, když překážejí) – prostě všechno podobné, co se na hřišti ocitlo jen a pouze kvůli danému turnaji a po něm to opět zmizí.

Takže po dvou odstavcích k Philově ráně z tribuny. Zcela určitě měl nárok na úlevu a na videu je vidět, že mu rozhodčí říká, kam by v případě beztrestného dropu šel. Mimochodem bylo by to do svahu a roughu vpravo vedle tribuny. Tedy pokud tam byla pro tuto tribunu zřízena nějaká drop zóna, pak měl navíc možnost jít do drop zóny. Jenže – Philova doména jsou právě tyhle krátké rány. A povrch tribuny byl dost podobný rohožce na drivingu. S krásným výhledem na jamku. A s Philovými schopnostmi rozhodně mnohem menší riziko, že něco dopadne jinak, než bylo plánováno. Takže po zhodnocení všech rizik jasná a chladnokrevná volba hrát bez úlevy míč jak leží.

Navíc přidám jednu historku, která se týkala podobné situace.
Při European Tour na Čeladné (Moravia Silesia) skončil míček Chrise Wooda na asfaltové cestičce vlevo od dvanáctky. Hrál tehdy s Levetem a Jimenézem, takže s flightem šel pěkný hrozen diváků. Když přicházel, jenom se rovnou zeptal „Kam?“. Moje odpověď byla taky krátká – „Vlevo.“ „Ale můžu ho hrát, že jo?“ „Určitě ano.“ Cvaknul z té cesty osmičku železo na tři metry od jamky. Vlevo totiž byla mez plná kapusty, jíl, kamení a navíc by rána byla skoro kompletně zakrytá stromem. Skvělá ukázka toho, že než se na míč sáhne, je potřeba si to celé promyslet a zvážit možnosti a varianty.
Dodatek – diváci odměnili Woodovu ránu řevem a potleskem. Pak se všechno pohnulo vpřed a jeden z nich se zastavil u mé bugyny. Pána jsem neznal a pak jsem ho už nikdy nepotkal. Jeho věta patří mezi ty památné, které jsem za kariéru prozatím posbíral: „Ty jsi vůl! To byl jasnej free drop!“ :))))

Tak ještě jednou omluva za technicko-lidský problém s odpovědí a díky za dotaz Tomáši!

Předchozí Informace o vzdálenosti – nearest to pin
Další Drop zona – obecně