Hledání míče a provizorní míč

  193

  Dobrý den, Michaeli,

  zkoušel jsem si kvíz v mobilní aplikaci R&A Rules of Golf, a jedna otázka (a moje chybná odpověď) mě upozornila na změnu pravidel, o které jsem předtím nevěděl. V předchozí verzi pravidel bylo uvedeno, že provizorní míč je možné zahrát pouze okamžitě, tedy před tím, než se začne původní míč hledat. Podle nových pravidel je ale možné začít míč hledat, hledání přerušit, jít odehrát provizorní míč a pak se vrátit a pokračovat v hledání. Pokud se původní míč najde do tří minut, musí se pokračovat s ním.
  Na tom mi ale není jasné, zda se se toto celé musí odehrát během tří minut od začátku prvního hledání, anebo zda se hledání přerušuje na dobu, než hráč odehraje provizorní míč a vrátí se zpět.
  Předem děkuju za vysvětlení, Láďa

  Odpověď na dotaz

  Dobrý den Láďo.

  Moc díky za váš dotaz, který se týká dost běžné situace a (bohužel) není jednoduché se ke správnému řešení dostat.
  Vysvětlím, o čem je řeč.

  V hráčské (malé) edici Pravidel golfu se v Definici Ztracen (Lost) dočteme;
  Status míče, který nebyl nalezen do tří minut od okamžiku, kdy ho začal hledat hráč nebo jeho nosič (nebo hráčův partner nebo partnerův nosič).
  Jestliže je hledání dočasně přerušeno z dobrého důvodu (jako když hráč přestane hledat, protože byla zastavena hra nebo protože uvolňuje prostor pro hru jiného
  hráče), nebo když hráč omylem identifikuje nesprávný míč, pak:
  Čas mezi přerušením hledání a jeho obnovením se nezapočítává, a
  • Celkový čas povolený na hledání je tři minuty se započtením času hledání před
  jeho přerušením i po jeho obnovení.

  Zeleně a boldu je ta pasáž, která by mohla vést k domněnce, že když hráč třeba po minutě přeruší hledání a vrátí se hrát provizorní, čas se zastavil, dokud znovu nezačne hledat.
  Jenže ono tomu tak není.

  Official Guide to the Rules of Golf (dříve Decisions) totiž k Definici „Ztracen“ přidává navíc čtyři interpretace. Ta pro nás důležitá je
  Interpretation Lost/3 – Search Time Continues When Player Returns to Play a Provisional Ball
  If a player has started to search for his or her ball and is returning to the spot of the previous stroke to play a provisional ball, the three-minute search time continues whether or not anyone continues to search for the player’s ball.
  Interpretace Ztracen/3 – Čas vymezený pro hledání míče běží dál v případě, že se hráč rozhodne vrátit, aby zahrál provizorní míč
  Pokud hráč/ka zahájil/a hledání a rozhodne se vrátit na místo poslední rány, aby zahrál/a provizorní míč, limit 3 minut vyhrazený pro hledání míče není přerušený bez ohledu na to, zda někdo skutečně pokračuje v hledání míče.

  Takže podtrženo a sečteno, odpověď na dotaz zní – hledání není přerušeno po dobu, kdy se hráč vrací zpátky odehrát provizorní míč.
  A ano, s novou edicí Pravidel přišla změna v tom, že dnes se můžeme rozhodnout zahrát provizorní míč naprosto kdykoliv.

  Díky moc za váš dotaz Láďo. Věřím, že díky tomuto dotazu se dostane patřičná informace ke všem čtenářům Poradny a následně i k jejich spoluhráčům. Hezkou hru!

  Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!