Trestná oblast, abnormální stav hřiště, náhodná voda

  259

  Dobrý den pane Jone,

  děkuji za skvělou poradnu, ale jelikož jsem zde nenašel odpověď a při posledním turnaji mi spoluhráči i rozhodčí dali brouka do hlavy, tak se potřebuji ujistit co je správně.

  Při současné větší vodě na hřišti jsem zahrál ránu směrem k vodní překážce (žluté trestní oblasti), míček jsem našel a byl viditelně metr před kolíky (mimo trestní oblast), ale byl ponořen ve vodě, která se z jezera rozlila (stále jedno jezero). Já jsem tvrdil, že mám beztrestnou úlevu, ale ostatní včetně rozhodčího tvrdili, že to je stále trestná oblast.

  Dle mého názoru není beztrestná úleva pro náhodnou vodu pouze v trestné oblasti a né už mimo za kolíky, kde by měla být beztrestná úleva pro náhodnou vodu (abnormální stav hřiště).

  Děkuji za odpověď a pěkný den přeje
  Richard Górecki

  Odpověď na dotaz

  Dobrý den,

  Začnu od posledního odstavce dotazu. Váš názor je naprosto správný. Opět se, bohužel, lidé okolo golfu, ať už jsou to hráči nebo (horší varianta) dokonce i rozhodčí, vůbec nenamáhají číst definice. Pak by „ostatním včetně rozhodčího“ bylo jasné, že nárok na beztrestnou úlevu máte.

  Pravidlo 16.1b řeší beztrestnou úlevu od abnormálního stavu hřiště v poli. A začíná – logicky – Pravidlem 16.1:
  16.1 Abnormální stav hřiště (včetně nepohyblivých závad)
  Toto Pravidlo řeší beztrestnou úlevu, která je možná při překážení zvířecích děr, půdy v opravě, nepohyblivých závad a náhodné vody:
  • Uvedené pojmy jsou souhrnně nazývány abnormální stav hřiště, ale každý z nich má svou vlastní definici.

  Náhodná voda (Temporary Water) Jakékoli dočasné nahromadění vody na povrchu hřiště (jako jsou louže po dešti nebo závlaze nebo přetečení trvalé vodní plochy nebo toku)

  Snad je ze struktury mé odpovědi jasné, že přetečení vodní plochy nebo toku je náhodná voda, váš míč byl tudíž v náhodné vodě a měl jste tedy právo využít beztrestnou úlevu podle Pravidla 16.1b.

  Díky za dotaz Richarde a hezkou hru!

  Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!