Úprava švihové rychlosti hole

  186

  Dobrý den,
  při sledování jednoho videa ze série „Škola golfu“ profesionální golfista uváděl, že v bagu mimo jiného má i závaži pro zvýšení švihové rychlosti hole. Je tato možnost v pravidlech ošetřena ? Pokud ano, prosím o sdělení odkazu, případně sdělení, jakým způsobem musí být závaží na hůl nainstalováno.
  Děkuji a jsem s pozdravem
  Láďa Krupár

  Odpověď na dotaz

  Dobrý den Láďo.

  Začneme Pravidlem 4.1a Hole, s nimiž je možno hrát rány
  (1) Vyhovující hole.
  Hůl, se kterou hráč hraje ránu, musí vyhovovat požadavkům uvedeným v Pravidlech pro výstroj:
  • Hůl, se kterou hráč hraje ránu, musí být vyhovující nejen jako nová, ale i když byla libovolným způsobem úmyslně nebo náhodou pozměněna.
  • Nicméně pokud se herní charakteristiky vyhovující hole změní v důsledku běžného opotřebení, jedná se stále o vyhovující hůl.
  „Herní charakteristiky“ znamenají jakoukoli část hole, která ovlivňuje, jak se hůl chová během úderu, jako je držadlo, násada, hlava hole nebo úhel přiložení či sklon úderové plochy (včetně úhlu přiložení a sklonu úderové plochy nastavitelné hole).
  (3) Úmyslná změna herních charakteristik hole během kola. Hráč nesmí zahrát ránu s holí, jejíž herní charakteristiky předtím během kola úmyslně změnil (včetně doby, kdy byla hra zastavena podle Pravidla 5.7a):
  • Užitím nastavitelného mechanismu nebo fyzickou změnou hole (vyjma když je oprávněn hůl opravit podle Pravidla 4.1a(2)), nebo
  • Aplikováním jakékoli látky na hlavu hole (kromě jejího čištění) s cílem změnit její chování během úderu.
  Výjimka – Navrácení nastavitelné hole do výchozího stavu: Jestliže byly herní charakteristiky hole změněny prostřednictvím nastavitelného mechanismu a hůl je ještě předtím, než s ní byla zahrána rána, navrácena do co možná nejpodobnějšího stavu
  Trest za zahrání rány holí v rozporu s Pravidlem 4.1a: Diskvalifikace.

  Takže odkaz máte a výsledek je, že na hůl žádné takové zaváží pro hru v turnaji nesmí být instalováno, protože by se jednalo o úmyslnou změnu fyzických parametrů schválené hole. Pro tréninková kola je to jiná písnička.

  EDITOVÁNO: Po upozornění bych chtěl doplnit jednu věc. Existují například olověné pásky, které se lepí na zadní nebo spodní stranu hlavy hole. Možná jsem vašemu dotazu špatně rozuměl, spíš bude chyba na mé straně. Pokud si nalepíte takové „závaží“ na na hlavu hole vyjma úderové plochy před kolem, pak zcela určitě hůl vyhovuje.
  Nahrál jsem tři obrázky, které dokumentují o čem je řeč.

  Pokud tento dotaz neobsahuje odpověď toho co jste hledali, zeptejte se sami v poradně!