120. U.S. Open – major titul pro Brysona DeChambeau

2120

USGA – 120. U.S. Open, Mamaroneck,  New York, USA (17. – 20.9.2020, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Stodvacáté U.S.Open vyhrál sedmadvacetiletý Američan Bryson Dechambeau (-6). K šesti titulům přidal první z majoru. Jako jediný hráč zahrál všechna kola pod par a jako jediný skončil s celkovým výsledkem pod parem. Lídr předchozího kola, mladý Matthew Wolf neunesl tíhu šance na vítězství, zahrál o 10 ran více než včera a ustoupil na druhé místo (E), šest ran za vítězem. Třetí místo obsadil Jihoafričan Louis Oosthuzizen (+2).
Dustin Johnson se z počáteční 72. pozice probojoval dalšími koly až do Top 10, na konečnou 7. pozici (+5). O ránu zpět skončil na 8. místě Rory McIlroy (+6). Španěl Jon Rahm obsadil 23. místo (+10).

Konečné Top 10

Další umístění: 13. Westwood, Reed (+7), 17. Matsuyama (+8), 22. Im (+9), 38. Scott (+14), 43. Cantlay (+15), 49. Fowler (+17), 56. Ancer (+21).

Konečné výsledky

Finálové kolo odpoledne

Finálové kolo dopoledne

 

 

 

Matthew Wolff - foto pgatour.com
Matthew Wolff

Sobota – 3. kolo
Patricku Reedovi se druhé kolo vymklo z rukou. Po slušné první devítce jednu pod par přišla druhá devítka, která ho bude ještě dlouho strašit ze sna. Hrál šest bogey a jedno double bogey, sedm ran nad par. Konečné skore 77 ran ho srazilo z vedoucí pozice na 11. místo (+3).
Do čela nastoupil jednadvacetiletý americký talent, čerstvý profesionál Matthew Wollf (-5). Ten zahrál první devítku s pěti birdie pět pod par, v druhé přidal ještě birdie a bogey, celkem 65 ran. Má šanci být prvním hráčem ve 107 leté historii, který při své první účasti vyhrál U.S. Open. Vede o dvě rány před Brysonem DeChambeau (-3). Na třetí místo vyskočil Jihoafričan Louis Oosthuizen (-1).

Rory McIlroy si hodně polepšil, dostal se do první desítky pořadí. V třetím kole hrál 68 ran,  o osm ran lépe než v předchozím a poskočil z 15. pozice na 7. místo (+1).
Dustin Johnson se ani ve třetím kole nedostal pod par, hrál 72 ran, dvě nad. Je na 21. místě (+5), deset ran od vedoucího hráče.
Španěl Jon Rahm také nebude na třetí kolo na drsném hřišti Winged Food vzpomínat v dobrém. Hrál sedm bogey s jediným birdie, 76 ran a spadl o 19 příček na 31. místo pořadí (+7).

„To je golf. Může se stát cokoli, zvláště na hřišti, jako tohle. Vím, že pokud zůstanu v klidu a nedovolím emocím nevydat  ze sebe to nejlepší, pak můžu mít opravdu šanci,“ řekl Matthew Wolff.

Top 10 třetího kola

Leaderboard

3. kolo nejlepší údery

3. kolo dopoledne

3. kolo poledne

3. kolo odpoledne

 

 

 

Patrick Reed - foto pgatour@twitter
Patrick Reed

Pátek – 2. kolo
Do čela se  výkonem v paru postavil Patrick Reed (-4). Cestu mu uvolnil Justiin Thomas, který hrál v druhém kole o osm ran více (73) a z vedení ustoupil na 3. místo, které sdílí s Englishem a Cabrera Bello (-1). Na druhém místě je Bryson DeChambeau (-3).
Dustin Johnson si výrazně polepšil. Zahrál v paru, 70 ran a vylétl výsledovkou o 49. míst na 22. pozici, kterou sdílí s Rory McIlroyem (+3).
Jon Rahm hrál v paru a je na 12. místě (+1). Tiger Woods neprošel cutem.

Top 10 druhého kola

Další pozice: 7. Schauffele, Wolff, Matsuyama (E), 12. Neimann (+1), 17. Finau, Simpson (+2), 22. Westwood (+3), 28. Smith (+4), 33. Im (+5), 49. Cantlay (+6).
Cutem neprošli: Fitzpatrick, Woodland, Fleetwood, Kuchar, Rose, Woods, Stenson, Kisner, Hatton, Poulter, Mickelson, Grace, Spieth, Garcia.

Leaderboard

2. kolo podvečer

2. kolo odpoledne

2. kolo poledne

 

 

Justin Thomas -foto Darren Carroll USGA
Justin Thomas

Čtvrtek – 1. kolo
Justin Thomas hrál šest birdie a jedno bogey, 65 ran, pět pod par a je aktuálním lídrem U.S. Open(-5). Druhou pozici dělí trojice hráčů se skore -4. Tvoří ji Patrick Reed, který dnes zahrál Hole in one na sedmé jamce, Thomas Pieters a Matthew Wolf.
Rory McIlroy dělí 5. pozici (-3).
Tiger Woods dnes hrál nahoru dolu, zapsal pět birdie, šest bogey a jedno double bogey, 73 ran tři nad par.  Spolu s Dustinem Johnsonem, Justinem Rose a Jordanem Spiethem dělí 72. pozici (+3).
Jon Rahm je na 14. místě (-1).

Top 10 prvního kola

Další pozice:  8. Niemann, Schauffele (-2), 14. DeChambeau, Fowler  (-1), 22. Cantlay, Im (E), 33. Matsuyama, Simpson, Scott, Ancer (+1), 71. Leishman (+3), 92. Hatton, Garcia, Woodland, Fitzpatrick, Fleetwood (+4), 109. Poulter (+5), 120. Morikawa (+6), 142. Mickelson (+9).

Leaderboard

Sestřih odpoledne 1. kola

 

Sestřih začátku 1. kola

Hole in One Patricka Reeda

 

 

 

Úvod
U.S. Open je třetím majorem sezóny PGA Tour. Je pořádán americkou golfovou asociací USGA a je společným turnajem PGA Tour, European Tour a Japan Tour. Historicky může do turnaje vstoupit kterýkoli hráč světa je-li pozván, nebo projde kvalifikací. Letos to neplatí, kvalifikace byly vinou covidu zrušeny. Hraje 144 hráčů pozvaných podle 28 kritérií, např. posledních 10 vítězů U.S. Open, deset nejnižší loňských skore U.S. Open, vítězové Masters posledních pěti let, vítězové poslední pěti The Open, atd.

S výjimkou Brookse Koepky hraje první desítka žebříčku Johnson, Rahm, Thomas, McIlroy, Morikawa, Simpson, Schauffele, DeChambeau a Reed. Dále hrají Finau, Fitzpatrick, Fleetwood, Fowler, Garcia, Leishman, Matsuyama, Mickelson, Rose, Scott, Westwood, Woodland  a chybět nebude ani Tiger Woods.

Hraje se na hřišti Winged Foot GC s parem 70 a délkou 6.837 metrů.
Suma odměn je 12,5 milionů dolar. Obhájcem loňského vítězství v Pebble Beach je Američan Gary Woodland.

První tři kola vysílá český Golfchannel ve čtvrtek, pátek a v sobotu od 18. hodin, finále v neděli od 19. hodiny.

Odkazy:   Winged Foot GC   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje

U.S. Open 2020 preview

 

Přelet nad hřištěm U.S. Open 2020