U.S. Womens Open – zvítězila Korejka A Lim Kim

1618

USGA –  75. U.S. Womens Open, Houston, Texas, USA (10. – 14.12.2020, -7 hodin)

Pondělí – dohrávka finálového kola
Zvítězila pětadvacetiletá Korejka A Lim Kim (-3). Hráčka z 94. místa světového žebříčku zvítězila finišem tří birdie na posledních třech jamkách a výsledkem 67 ran, pět pod par. A Lim Kim, která hraje především korejskou KLPGA, vyhrála při svém první startu na U.S. Womens Open. Je to také její první vítězství na LPGA. Získala odměnu 1 milion dolarů. Je devátou korejskou vítězkou U.S. Open za posledních 13 let. Celý turnaj hrála v roušce.
Druhé místo společně obsadily další Korejka, světová jednička Jin Young Ko  a Američanka Amy Olson (obě -2). Lídr předchozích dvou kol Japonka Hinako Shibuno skončila na 4. místě (-1). Pouze tři hráčky se ve celkovém součtu dostaly pod par.
Nejlepší amatérkou je Američanka Kaitlyn Pap. Vešla se do Top 10 na 9. místo (+3). Jessica Korda skončila na 23. místě (+7), její sestra Nelly neprošla cutem.

Další umístění: 6. Inbee Park, M. Jutanugarn, A. Jutanugar (+2), 13. Lydia Ko, am. Ruffels, am.Stark (+5), 20. Sei Young Kim (+6), 23. Hataoka, am. Grant (+7), 30. Hull, Kupcho (+8), 40. Popov (+9), 44. Henderson, S.Lewis (-10), 46. Minjee Lee (+11), 52. Kang (+12).

Konečné výsledky

A Lim Kim – finálové kolo

 

 

Neděle – finálové kolo
Finálové kolo bylo pro nebezpečné počasí přerušeno, většina hráček neodstartovala. Bude se dohrávat v pondělí.

Leaderboard

 

Hinako Shibuno - foto Simon Bruty USAGA
Hinako Shibuno

Sobota – 3. kolo
Od třetího kola se hraje na obtížnějším hřišti Cypress. Japonka Hinako Shibuno hrála o sedm ran více, 74, přesto udržela vedení (-4). Díky náskoku tří úderů a také proto, že odpadly tři z nejbližších pronásledovatelek. Překvapení turnaje švédská amatérka Linn Grant hrála 78 ran, o devět více než předchozí den a z druhého místa spadla na 19. pozici (+3). Hráčky ze třetího místa, amatérka Kaithlyn Pap a Megan Khang se shodným výsledkem 74 ran ustoupily na páté místo (E). Na druhé místo se s rozdílem jediného úderu od vedoucí hráčky posunula Amy Olson (-3).
Třetí pozici dělí Korejka Ji Jeong2 Kim a Thajka Moriya Juntanugarn (obě -1).
Světová jednička Jin Young Ko a dvojka Sei Young Kim postoupily do Top 10 na společné 9. místo (+1).

Pozoruhodné jsou výkony švédských amatérek. Tři prošly cutem a všechny jsou v první dvacítce. Kromě zmíněné Grant jsou to Maja Stark a Ingrid Linblad na 15. pozici (+2).
Obtížnost hřiště Cypress způsobuje, že jedinou hráčkou, která ve třetím kole uhrála výsledek začínající číslem 6 je Korejka Ji Yeong2 Kim  s výsledkem 67, který jí postavil na 3. místo. Ve třetím kole se dostaly pod par pouze dvě hráčky. Po třech kolech jsou celkem pod parem pouze čtyři hráčky.

Další pozice: 5. Lydia Ko (E), A.Jutanugarn (+1), 25. S.Lewis (+4), 39. Jessica Korda (+6), 51. Minjee Lee , Popov,. Hull (+7), 61, Henderson, Kang (+9).

Leaderboard

Sestřih odpoledne 3. kola

 

 

Hinako Shibuno - foto USGA
Hinako Shibuno

Pátek – 2. kolo
S náskokem tří úderů vede loňská vítězka Womens British Open, dvaadvacetiletá Japonka Hinako Shibuno (-7). Dnes hrála na hřišti Jackrabbit nejlepší výsledek kola 67 ran, čtyři pod par. O tři rány zpět je na druhém místě překvapení turnaje švédská amatérka Lina Grant (-4). Překvapením je také další amatérka, Američanka Kaitlyn Pap, která dělí třetí místo s krajankami Megan Khang  a vedoucí hráčkou předchozího kola Amy Olson (všechny -3).

Hráčky ze špičky světového žebříčku se doposud neprosadily. Světová jednička Jin Young Ko je na 29. místě (+1), dvojka Sei Young Kim na na 14. místě (-1) a trojka Nelly Korda ustoupila neprošla cutem.

Další pozice: 6. S.Lewis, A.Jutanugarn, M.Jutanugarn (-2), 29. Kang, Inbee Park (+1), 36. Hataoka (+2), 47. Minjee Lee, Jessica Korda, Henderson, Popov (+3)
Cutem neprošly: Ciganda, Pedersen, Thompson, N.Korda, Reid, Masson, Hedwall, Iturrioz.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

 

 

Amy Olson - foto Jamie Squire Getty Images
Amy Olson

Čtvrtek – 1. kolo
Hole in one, tři birdie a jedno bogey, 67 ran, čtyři pod par je nejlepší výsledek prvního kola. Na hřisti Jacjrabbit se podařil osmadvacetileté americké hráčce  Amy Olson ze sedmé desítky světového žebříčku (-4).
Na druhé pozici je čtveřice hráček se skore -3, kterou tvoří Korejka A Lin Kin, Thajka Moriya Juntanugarn a Japonka Hinako Shibuno.
Slabší start mají světová jednička a trojka Jin Young Ko a Nelly Korda. Obe hrály na hřišti  Cypres dvě rány nad par a dělí 55. místo (+2).
Dobrý start má švédská amatérka Linn Grant. Z hřiště Cypress přinesla čtyři birdie a dvě bogey, 69 a postavila se na 5. místo (-2).

Další pozice: 5. Popov, Hull (-2), 24. Iturrioz, Inbee Park, Ciganda, Lydia Ko, Hataoka (E), 37. Jessica Korda, SY Kim, S.Lewis, Henderson, Kang (+1), 55. Lee6 (+2), 75. Thompson, Minjee Lee (+3), 89. Reid, Ernst, Pedersen (+4).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

 

 

U.S. Womens Open trophy - foto USGA - Robert BeckÚvod
Otevřené ženské mistrovství USA pořádá americká golfová asociace USGA. Do dnešního data bylo přesunuto z původního červnového termínu. Mistrovství mohou hrát profesionálky i amatérky. Hráčky mohou vstoupit do turnaje podle jednadvaceti  kritérií, nebo musí za normálních okolností projít kvalifikacemi v různých zemích. Letos se kvalifikace nekonaly.

Turnaj patří mezi nejprestižnější turnaje světa, je pátým a a nejstarším majorem kalendáře LPGA.

Na startu budou nejlepší golfistky světa. Z první desítky světového žebříčku to jsou Jin Young Ko, Sei Young Kim, Nelly Korda, Danielle Kang, Inbee Park, Brooke Henderson, Nasa Hataoka, Minjee Lee a Sung Hyun Park. Dále budou na startu Austin Ernst, Lydia Ko, Lexi Thompson, Ally Ewing, Mel Reid, Stacy Lewis, Jessica Korda, Jennifer Kupcho nebo Carlota Ciganda.

Pouze dvě české hráčky se v historii dotkly této nejvyšší mety. V letech 2005 a 2007 hrála U.S. Womens Open Jana Peterková, v roce 2018 Klára Spilková. Obě zůstaly za hranicí cutu.

První dvě kola se hrají střídavě na dvou hřištích Champions GC. Prvním je  Jackrabbit (JR) s parem 72 a délkou 6.420 metrů, druhým Cypress Creek s parem 71 a délkou 6.676 metrů.
Po druhém kole bude proveden cut pro 60 hráček a další dvě kola se budou hrát na Cypress Creek.

Dotace odměn je 5,5 milionu dolarů. Loni zvítězila Korejka Jeong Eun Lee (-6).

Leaderboard

Odkazy:   Champions GC   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje