Masters – první zelené sako pro Dustina Johnsona

3374

PGA Tour – 84. The Masters Tournament, Augusta, Georgia, USA
(12. – 15.11.2020, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Po loňském druhém místě si letos Dustin Johnson došel pro první zelené sako a druhý major titul. Náskok čtyř úderů nakonec navýšil na pět. Bezchybným golfem vyhrál rekordním skore -20 po kolech 65,70,65,68. V průběhu finále se na něj po první devítce dotahovali Korejec Im a Australan Smith, ale v druhé devítce sekvencí tří birdie na jamkách 13, 14, 15 soupeře setřásl a s přehledem zvítězil.
Sungjae Im a Cameron Smith nakonec dělí druhé místo se skore -15.

Obhájce Tiger Woods se v posledních dvou kolech nedostal pod par, ve finále hrál dokonce 76 ran, nejvyšší skore jeho kariéry na PGA Tour. Trápil se na úvodních dvanácti jamkách. Na dvanáctce par 3 zahrál dokonce 10 ran, když třikrát trefil vodu. Od třináctky do osmnáctky šturmoval, na šesti jamkách hrál pět birdie, z toho čtyři za sebou, ale stačilo to už jenom na  zpomalení pádu z 18. na konečné 38. místo (-1).
Pro zajímavost. Statistikář Justin Ray si všiml jedné souvislosti. Bubba Watson vyhrál Masters v roce 2012, v roce 2013 zahrál 10 ran na 12. jamce a v roce 2014 opět vyhrál Master. Woods vyhrál Masters v roce 2019, v roce 2020 hrál také 10 ran na 12. jamce. Nuž, vyhraje Woods příští Masters?

Bezesporu úžasný je výkon Němce Bernharda Langera. Ve svých třiašedesáti letech nejenže jako nejstarší hráč v historii Masters prošel cutem, ale dokázal se umísti ve třetí desítce, na 29. místě (-3).

Smutnou postavou je naopak lídr první kola Paul Casey. Zahájil skvělým výkonem 65 ran, ale v dalších třech dnech zahrál nejlépe v paru  a skončil stejně jako Woods na 38. místě.

Na slavnostním vyhlášení oblékl Woods Johnsonovi zelené sako, které je symbolem vítězství na Masters a doživotního členství v Augusta National Golf Clubu. Z celkové dotace 11,5 milionu dolarů připadla vítězi odměna rovné 2 miliony, v přepočtu téměř 45 milionů korun.

„Je to sen, který se stal skutečností. Jako dítě jsem snil o tom, že budu šampionem Masters. Je to neuvěřitelné,“ řekl při vyhlášení Dustin Johnson se slzami v očích.

Konečné Top 10

Další umístění:  13. Leishman, Matsuyama, Ancer (-8), 17. Schauffele, Cantlay (-7), 19. Fleetwood (-6), 23. Rose (-5), 29. Langer, Fowler (-3), 34. Scott, De Chambeau (-2), 38. Westwood, Finau (-1), 44. Morikawa (E), 46. Fitzpatrick (+1), 55. Mickelson (+3).

Konečné pořadí

18. jamka Dustina Johnsona

Tiger Woods – tři rány do vody na 12. jamce

Neděle šampiona

 

 

Dustin Johnson - foto twitter pgatour
Dustin Johnson

Sobota – 3. kolo
Dustin Johnson nasadil do trháku a uniká ostatním hráčům. Zahrál nejnižší číslo dne, 65 ran s eaglem a pěti birdie, sedm pod par. S celkový součtem -16 si do finálového kola vytvořil náskok čtyř úderů a má reálnou šanci na první zelené sako. Na druhém místě je trojice Im, Ancer a Smith se shodným skore -12.
Hodně ztratili lídři předchozího kola Jon Rahm a Justin Thomas. Rahm se zhoršil o šest úderů, hrál 72 ran a z prvního klesl na 7. místo (-9). Thomas hrál 71 ran, jednu pod par a ustoupil na 6. pozici (-10).
Loňský titul už Tiger Woods neobhájí. Dnes zahrál svůj zatím nejhorší výsledek 72 ran, v paru a ztratil tři pozice. Je na 20. místě (-5) se přebytkem jedenácti ran na vedoucího hráče.
Před závěrečným kolem si výrazně Polepšil Rory McIlroy. Poskočil o 18 příček na 10. místo (-8).
Nejlepším amatérem je zatím Andy Ogletree na 36. místě (-2).

Další pozice: 14. Cantlay (-7), 15. Casey (-6), 20. Schauffele, Simpson (-5), 26. Wallace (-4), 29. Scott, Westwood, Rose,  DeChambeau (-3), 36. Morikawa (-2), 44. Finau (-1), 52. Fitzpatrick (+1), 56. Mickelson (+2).

Top 10 třetího kola

Leaderboard

Dustin Johnson – všechny údery 3. kola

 

Sobota – dohrávka 2. kola
Sobotní dopolední dohrávkou 2. kola se k vedoucí skupině Johnson, Thomas, Ancer, Smith přidal Jon Rahm (všichni -9).  Ve vedoucí skupině tak jsou první tři hráči světového žebříčku.
Tiger Woods dohrál kolo s výsledkem 71 úderů a je na 17. místě (-5).

Top 10 kompletního druhého kola

Další pozice: 11. Fleetwood, Rose (-7), 17. Mickelson, Koepka, Casey (-5), 23. Simpson, Schauffele (-4), 28. Langer, McIlroy (-3), 35. Scott , Westwood, Wallace (-2), 50. Morikawa,  DeChambeau, Finau (E).
Třiašedesátiletý Bernhard Langer je nestarším hráčem, který kdy na Masters prošel cutem
Cutem neprošli: Kuchar, Stenson, Woodland, Wiolff, Hatton, Molinari.

Leadreboard

 

Pátek – 2. kolo
Po ranní dohrávce prvního kola se ani druhé kolo se nepodařilo dohrát. Bude se dohrávat v sobotu ráno. V čele průběžného pořadí je čtveřice hráčů s plným počtem jamek a skore -9. Jsou to Dustin Johnson, Justin Thomas, Abraham Ancer a Cameron Smith. V první desítce  pořadí jsou čtyři hráči z Top 10 světového žebříčku.
Tiger Woods nezačal tak dobře jako včera. Dnes startoval z jedničky odpaliště a úvodní devítku šel v paru se dvěma birdie a dvěma bogey. Přerušil po desáté jamce na 22. místě průběžného pořadí (-4).
Lídr prvního kola Paul Casey má za sebou 11 jamek a je se skore-6 na 14. pozici.

Top 10 nedohraného 2. kola

Další pozice:  14. Reed na 11. (-6), 19. Mickelson, Koepka (-5), 27. McIlroy, Simpson na 14. (-3),  45. Finau na 11. (-1), 50. Morikawa, Fitzpatrick (E), 61. DeChambeau na 12.(+1), 75. Hatton (+3).

Po dohrávce 2. kola bude proveden cut pro 50 hráčů. Zatím je na hodnotě Even par. V ohrožení jsou aktuálně DeChambeau, Hatton, Stenson, Schwartzel, Woodland nebo Molinari.
Třiašedesátiletý Bernhard Langer bude nestarším hráčem, který kdy na Masters prošel cutem.

Leaderboard

Všechny údery Dustina Johnsona v 2. kole

 

 

 

Paul Casey

Čtvrtek – 1. kolo
První kolo v Augustě bylo krátce po startu pro bouřku přerušeno. Hra byla obnovena zhruba po třech hodinách, kdy se vrátilo krásné počasí. Vinou zpoždění se kolo nedohrálo. Polovina hráčů bude dohrávat v pátek ráno.

Zahájení Masters je neobvyklé. Odlišně od mnoho letošních turnajů není vpředu žádný překvapivý hráč z víceciferného místa žebříčku. V první dvacítce je většina zkušených hráčů a na vrcholu leaderboardu je většina favoritů. Včetně Tigera Woodse, který zahrál své doposud nejlepší kolo ze všech účastí na Masters, přestože poprvé v Augustě hrál z 10. odpaliště.

„Všechno mi šlo,“ řekl Woods. „Dobře jsem drivoval, dobře trefoval železa, dobře jsem puttoval.“

S plným počtem jamek, s jedním eagle a šesti sedmi birdie, 65 ranami je v čele třiačtyřicetiletý Paul Casey, zkušený hráč z 22. místa světového žebříčku (-7). Druhé místo dělí světová sedmička s osmičkou, Web Simpson a Xander Schauffele (oba -5).
Obhájce loňského vítězství Tiger Woods zahrál první kolo jako za starých časů, s čistými čtyřmi birdie a výsledkem 68 ran. Je na děleném 4. místě (-4).
Světová jednička Dustin Johnson je o ránu zpět na 12. místě (-3), které sdílí s dalšími hvězdami světového golfu.

Top 12 úvodního, nedohraného kola

Další pozice: 19. Kuchar, DeChambeau, Rose na 8. jamce (-2), 33. Ancer, Mickelson, Hatton všichni na 10. jamce, Cantlay na 8. (-1),  48. Fleetwood, Morikawa a Molinari na 10., Fitzpatrick a McIlroy na 9. (E).

Leaderboard

Důvod proč bylo přerušeno 1. kolo

 

Úvod
Masters Tournament je třetím major turnajem a po zrušeném The Open Championship také nejprestižněji akcí sezóny. Je pouze pro pozvané hráče. Pozvánku mohou získat vítězové majorů za posledních 5 let, vítězové posledních tří The Players Championship, vítězové turnajů PGA Tour od posledního Masters, držitel poslední olympijské medaile, úřadující amatérský mistr USA a podobně. Klub také uděluje divoké karty.

Masters je plný krásných rituálů a zvyků. Večeře šampionů, rodinný Par 3 contest, slavnostní odpal golfových legend, zelené sako pro vítěze, květinové názvy jamek. Vinou coronaviru bude letos Masters bez diváků, bez slavného pimento cheese sendviče za půldruhého dolaru. Nekoná se rodinný Par 3 contest, nemluví se o večeři šampionů. Zůstává slavnostní odpal legend, který i letos odehrají Gary Player a Jack Nicklaus.
(Oprava: Večeře šampionů jejíž hostitelem je Tiger Woods se koná dnes večer. Jidelní lístek)

Masters je z tradičního termínu v druhém dubnovém týdnu přesunuto na listopad. Se zkracují se délkou dne přistoupili pořadatelé ke startu ze dvou odpališť, aby všech 96 hráčů stihlo odehrát celé kolo.
Čestným startérem bude Lee Elder, první černošský hráč Masters, který hrál v roce 1975.

Na startu budou nejlepší hráči světa. Hrát bude kompletní aktuální světová desítka Johnson, Rahm, Thomas, Morikawa, McIlroy, DeChambeau, Simpson, Schauffele, Hatton a Cantlay. Dále hrají Koepka, Wolff, Fleetwood, Finau, Matsuyama.
Loňské vítězství bude obhajovat Tiger Woods.
Odhlásili se Garcia a Niemann, kteří jsou pozitivní na coronavirus.

Soukromé hřiště Augusta National má par 72.

Pořadatelé uvádějí Prize Money těsně před nebo v průběhu turnaje. Loni to bylo 11,5 milionu dolarů. Loňský vítěz Tiger Woods obdržel 2,07 milionu.

Masters vysílá ČT Sport. Ve čtvrtek od 19, pátek od 20, v sobotu od 19 a v nedělo od 16 hodin, s reprízami druhý den dopoledne.

Leaderboard

Odkazy:   Augusta National   Hřiště na satelitní mapě  Stránky turnaje   Mapka hřiště

Masters 2019

Masters preview

10.11.2020 Neuveřitelníé – Hole in One Jona Rahma v žabičkové soutěži na 16. jamce