PGA Tour a European Tour oznámily strategickou alianci

972

European Tour a PGA TOUR dnes ohlásily strategickou alianci.

Obě Tour budou prozkoumávat všechny možnosti spolupráce na strategických obchodních příležitostech, včetně spolupráce na globálních mediálních právech v určitých teritoriích.

Bude uzavřena dohoda, díky níž PGA TOUR získá minoritní investiční podíl ve společnosti European Tour Productions (ETP), která vyrábí a distribuuje obsah na mezinárodní úrovni. Dohoda je všeobecně považována za první krok k případnému sloučení těchto dvou orgánů.

Jednání mezi dvěma největšími profesionálními golfovými okruhy na světě probíhala měsíce, ale byla komplikována konkurenčním návrhem předloženým na European Tour společností The Raine Group, soukromou kapitálovou společností, která stála před navrhovanou Premier Golf League. Koncept PGL – odtržený okruh představující značkové hráče na vysoce lukrativních turnajích s omezeným polem s týmovým prvkem – se na veřejnosti objevil počátkem tohoto roku.

Obě Tour budou spolupracovat v řadě dalších oblastí, včetně globálního plánování, Prize Money a herních příležitostí pro příslušná členství. Další podrobnosti o těchto oblastech budou oznámeny.

Spojenectví a případné případné sloučení mezi Tour také přináší do hry velmi zajímavý prvek: Ryder Cup. Spojení by poskytlo PGA Tour účinnou kontrolu nad evropskou stránkou podnikání na Ryder Cupu, navíc s obrovským vlivem na všech 24 hráčů v týmech. Díky tomu by PGA Tour mohla usilovat o větší podíl na podstatných příjmech, které Ryder Cup vytváří, což by mohlo vést ke zúčtování s PGA of America, která vlastní druhou polovinu akce.

Komisař PGA TOUR Jay Monahan zaujme místo v představenstvu European Tour. Keith Pelley, výkonný ředitel European Tour uvedl: „Toto partnerství je historickým okamžikem golfové hry. Je fantastickou příležitostí jak pro European Tour, tak pro PGA TOUR prozkoumat způsoby, jak se spojit na samém vrcholu našeho sportu a společně  pracovat ve prospěch profesionálního mužského golfu.“

Keith Pelley, výkonný ředitel European Tour také uvedl: „Dnešní oznámení je formalizace užšího pracovního vztahu mezi Tour v posledních letech.“ Krystalizoval počátkem letošního roku, kdy jsme s Jayem byli součástí pracovní skupiny složené ze zástupců čtyř Majors a LPGA, skupiny, která pomohla formovat zbytek golfového kalendáře na rok 2020 v bezprecedentních dobách.
„Podělili jsme se o pracovní závazky po celý rok, a v mnoha oblastech našich příslušných zájezdů jsme našli definitivní synergie.“ To nám dalo podnět k tomu, abychom společně pokročili a dospěli k tomuto dnešnímu významnému oznámení. “

Jay Monahan, komisař PGA TOUR, řekl: „Jsme nadšeni, že můžeme oznámit toto další posílení našeho partnerství s European Tour, a těšíme se na spolupráci ve prospěch profesionální mužské hry a pro golfové fanoušky po celém světě.“