Genesis – zvítězil Max Homa v rozehrávce s Tony Finauem

1252

PGA Tour – Genesis Invitational, Pacific Palisades, Kalifornie, USA
(18. – 21.2.2021, -9 hodin)

Neděle – 4. kolo
O titul se hrála rozehrávka Tony Finau – Max Homa. Na druhé jamce zvítězil Homa.
Senzace turnaje Sam Burns vedl ještě v polovině finálového kola, ale do vítězného konce to nedotáhl. Skončil třetí (-11). Ještě v první devítce zahrál čtyři birdie a byl nejžhavějším kandidátem na titul. V druhé devítce se však mu hra zadrhla, hrál tři bogey a jedno birdie, celkem 69 ran. Předstihla ho dvojice Tony Finau a Max Homa (-12). Finau hrál finálové kolo 64 ran, sedm ran pod par, Homa 66 pět pod par.
Homa zahrál na poslední jamce fantastickou druhou ránu do greenu, necelý metr od jamky. Pokud by proměnil do birdie, stal by se vítězem hned. Jeho putt však objel okraj jamky a skončil k pravém úhlu kousek vedle. Pro triumf si musel dojít v play-off o dvě jamky později.

Byl to výjimečný turnaj. Zpočátku byl plný hvězd, pak neprošli cutem světová trojka Justin Thomas, sedmička Rory McIlroy a desítka Bryson DeChambeau (+2). Tři a půl kola byl v čele hráč z druhé stovky žebříčku. Na titul pak dosáhl třicetiletý hráč z konce první stovky světového  žebříčku. Homa získal odměnu 1,674 milionu dolarů a tříletou výjimku na PGA Tour.

Světová jednička Dustin Johnson skončil na 8. místě (-6). Poslední dvě kola se mu nevydařila, v obou se nedostal pod par (71,72). Ve finálovém kole zahrál v druhé devítce čtyři bogey, které ho vyřadily z boje o titul.

Obhájce titulu Adam Scott obsadil 38. místo (E).

Další umístění:  5. Rahm, Hovland, Fitzpatrick (-7), 8. Molinari (-6), 15. Schauffele, Spieth, Cantlay (-4),  20. Fowler (-3), 26. Furyk (-2), 38. Scott, Koepka, Niemann (E), 43. Morikawa (+1),

Konečné výsledky

Sestřih finálového  kola

 

 

Sam Burns - foto pgatour.com
Sam Burns

Sobota – 3. kolo nedohráno
Dopolední silné poryvy větru ohýbaly stromy a vyháněly míčky z greenu. Hra musela být přerušena, první hráči došli nejdále na 8. jamku. Vedoucí flight s teetime 10:05 místního času ani neodstartoval. Hra byla obnovena až po čtyřech hodinách. Kvůli zpoždění se kolo nedohrálo, bylo pro tmu přerušeno.

V čele výsledovky je stále Sam Burns (-10). Přerušil na 13. jamce, kdy byl po jednom birdie a třech bogey dvě rány nad parem. Jeho náskok se snížil na dva údery, o které vede nad Matthewem Fitzpatrickem na druhém místě. Ten došel až na sedmnáctku a má skore -8.

Na třetí pozici je tříčlenná skupina s Dustinem Johnsonem, Wyndhamem Clarkem a Maxem Homa (všichni -7). Johnson a Homa mají k dohrání pět jamek, Clark tři.

Hrůznou osmnáctku má za sebou Brooks Koepka. Zahrál šest bogey bez jediného birdie, 77 ran a propadl se výsledovkou o 36 příček na 50. místo (+2)

Další průběžné pozice: 6. Cantlay na 16. jamce (-6), 7. Finau (-5), 12. Spieth na 15. (-4), 19. Rahm, Molinari, Morikawa na 16., Niemann na 13. (-2), 39. Fowler (+1), 50. Koepka (+2), 58. Scott na 15. (+4), 64. Wolff (+5).

Leaderboard přerušeného 3. kola

Sestřih 3. kola

 

 

Sam Burns - foto pgatour.com
Sam Burns

Pátek – 2. kolo
Rodí se hvězda? Doposud málo známý Sam Burns, hráč z druhé stovky žebříčku opět zahrál nejnižší číslo kola a upevnil  vedení (-12). Čistých pět birdie, 66 ran ho potvrdilo v čele turnaje s náskokem pěti úderů na čtveřici na druhém místě. Tu tvoří světová jednička Dustin Johnson, Joaquin Niemann, Jason Kokrak a Tyler McCumber (všichni -7).
Posledně jmenovaný je dalším překvapením. Devětadvacetiletý McCumber je aktuálně na 295. místě světového žebříčku. Hrál bez nehtu na levém prostředníčku, který si skřípl v okně hotelového pokoje a lékař mu jej musel strhnout. Loni v srpnu se blýskl druhým místem na méně významném Corales Puntacana, jinak na předních místech nefiguruje.

Překvapením však není konec. Dalším je výpadek hvězd s katastrofálními výsledky. Cutem (E) neprošli tři hráči z Top 10 světového žebříčku. O víkendu si nezahrají světová trojka Justin Thomas (+8), sedmička Rory McIlroy (+7) a desítka Bryson DeChambeau (+2).

Další pozice: 6. Spieth (-6), 9. Cantlay, Fitzpatrick (-5), 14. Koepka, Finau (-4), 19. Rahm (-3), 28. Schauffele, Hovland (-2), 40. Scheffler, Fowler, Molinari, Wolff (-1),  56. Morikawa, Scott (E).
Cutem neprošli: Kuchar, Garcia, Ancer, DeChambeau, Ortiz, Matsuyama, Woodland, Watson, SW Kim, McIlroy, Thomas, Harrington.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

 

 

Sam Burns - foto pgatour.com
Sam Burns

Čtvrtek – 1. kolo
Vedení se ujal čtyřiadvacetiletý Sam Burns, aktuálně 149. hráč žebříčku, kterého komentátor přenosu Nick Faldo tipoval na vítěze. Rodák z Luisiany hrál v úvodním kole eagle, sedm birdie a jedno bogey, 66 ran (-7). Vede o dva údery před dvojicí Matthew Fitzpatrick – Max Homa se skore (-5).
Světová jednička Dustin Johnson došel s výsledkem 68 ran, z toho byly čtyři birdie a jedno bogey. Postavil se na 12. místo, které dělí mimo jiné s Brooksem Koepkou, Francescem  Molinarim a Jordanem Spiethem (všichni -3).
Světová dvojka Jon Rahm začal vlažně se dvěma birdie a jedním bogey a je na 34. místě (-1). Nicméně zahrál fantastický, lomený putt do birdie na sedmé jamce. Můžete ho shlédnout na samostatném videu níže.
Rory McIlroy neměl den. Dvě birdie a čtyři bogey, 73 ran, ho zařadily na 85. místo, které sdílí s Collinem Morikawou, Gary Woodlandem a dalšími.
Z hvězd si vedl nejhůře světová trojka Justin Thomas. Tři birdie, tři bogey a tři double bogey dělají v součtu s pary 77 ran a je na výsledovce čtyři místa od konce na 117. pozici (+6).
Ani Bryson DeChambeau neoslnil. Výkonem 75 ran zaujal 105. pozici (+4).

Další pozice: 4. Cantlay, Niemann, Scheffler (-4), 19. Zalatoris, Scott, Furyk, Leishman (-2), 34. Fowler (-1), 47. Finau, Wolff, Matsuyama, Snedeker, Hovland, Ancer, Schauffele, Kuchar, SW Kim (E), 71. Garcia (+1).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

Neuvěřitelný putt Jona Rahma na sedmé jamce

 

 

Úvod
Hostitelem je Tiger Woods, událost pořádá jeho nadace. Turnaj má od loňska statut invitational. Poprvé se s názvem Los Angeles Open odehrál v roce 1926. Jeho další názvy byly podle sponzorů Northern Trus Open, Nissan Open, Glen Campbell-Los Angeles Open. Nynější název nese podle vlajkové lodi současného sponzora, korejské automobilky Hyundai.
Na Genesis Invitational je pozváno 121 hráčů podle řady kritérií, například:

  • posledních pět vítězů Genesis
  • posledních pěst vítězů Players Championship a major turnajů
  • úřadující vítěz FedEx Cupu
  • vítězové posledních tří ročníků WGC
  • vítězové všech turnajů PGA Tour od posledního Genesis
  • další kritéria a sponzorské výjimky

Na startu bude elita světového golfu. Z první desítky žebříčku hrají Johnson, Rahm, Thomas, Schauffele, Morikawa, McIlroy, Cantlay, De Chambeau. Chybí Hatton a Simpson.
Tiger Woods se účastní jako hostitel, ale nebude hrát. Je v rekonvalescenci po operaci zad. Turnaj nikdy nevyhrál, byl dvakrát druhý v letech 1998 a 1999.
Dále budou na startu: Berger, Koepka, Hovland, SW Kim, Finau, Ancer, Scheffler, Spieth, Fitzpatrick, Fowler, Garcia, Molinari, Niemann, Wolff a obhájce loňského vítezství Scott.

Hraje se na hřišti Riviera Country Clubu s parem 71 a délkou 6.695 metrů.
Suma odměn je 9,3 milionu dolarů. Odměna pro vítěze je 1,674 milionu dolarů. Loni zvítězil Adam Scott (-11).

Turnaj vysílá živě Eurosport2 ve čtvrtek a pátek od 20 hodin, v sobotu a neděli od 21 hodin. Komentují Alan Babický a Dominik Kárník.

Leaderboard

Odkazy:   Riviera CC   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Loňské zpravodajství

 

Loňské finálové kolo