AIG Womes Open 2020 – zvítězila Němka Sophia Popov

1631

LPGA & LET – AIG Womens Open, Troon, Skotsko (20. – 23.8.2020, -1 hodina)

Neděle – finálové kolo
Fantastické. Němka Sophia Popov je hráčka až čtvrté stovky světového žebříčku, z osmi loňských turnajů LPGA jenom jednou prošla cutem. A bum, najednou vyhraje major. Zaslouženě. Za obtížných podmínek na těžkém hřišti za sebou nechala velká jména. Od prvního dne se držela na špici. Po prvním a druhém kole byla na druhém místě, ve třetím šla do vedení. Hrála sebevědomý golf, fantasticky puttovala a ze svého náskoku tří úderů na pronásledovatelky ze třetího kola ztratila jediný úder. Zvítězila celkovým skore -7 před Thajkou Jasmine Suwannapura (-5) a Australankou Minjee Lee (-3).
Popov je  první Němkou v historii, která vyhrála major turnaj. Za vítězství získala odměnu 675.000 dolarů a zažila historicky nejvyšší skok v žebříčku, když ze 304. místa vyskočila na 24. pozici.

„Je to neuvěřitelný příběh. Něco, o čem jsem před týdnem nemohla ani snít,“ říká Popov. „Je neuvěřitelné, že golf umožní, aby se taková věc stala, abych jako jedna ze 144 hráček prožila víkend svého života. Byl to asi nejlepší golf, jaký jsem kdy hrála,“ radovala se německá hráčka.

Nelly Korda skončila na 14. místě (+4). Češka Klára Spilková neprošla cutem druhého kola. Nepostoupila ani obhájkyně loňského vítězství Japonka Hinako Shibuno.

Další pozice: 4. Inbee Park (-1), 14. Lydia Ko (+4), 22. A.Jutanugarn (+6), 51. Ciganda (+11), 56. M.Jutanugarn (+12).

Konečné pořadí

Sestřih závěrečného kola

 

 

Sophia Popov - foto Getty Images
Sophia Popov

Sobota – 3. kolo
Němka Sophia Popov dnes zahrála nejnižší skore 67 ran a postoupila na 1. místo (-4). Druhou příčku dělí Američanka Minjee Lee a Thajka Jasmine Suwannapura (obě -1).
Vedoucí hráčka druhého kola Daniela Holmqvist si pohoršila o sedm ran a propadla se na 19. místo (+5). Nelly Korda klesla z 9. na 13. místo (+4).

Další pozice: 7. Lydia Ko, Pedersen (+2), 13. A.Jutanugarn (+4), 19. Nordqvist, Pace, Holmqvist (+5), 26. Reid, Munoz, Itirrioz (+6), 45. Ciganda (+9), 63. Fünfstück (+10), 62. Kang (+12), 63. Hataoka, Gal (+13).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

 

 

Daniele Holmqvist - foto LET
Daniele Holmqvist

Pátek – 2. kolo
Drsné hřiště a drsné počasí s deštěm, větrem a zimou jsou náročnou zkouškou odolnosti všech hráček. Obalené do teplých kalhot a bund bojují s nepřízní počasí a prostředí.
Spilkové se nic nedařilo, až do 16. jamky hrála pouze bogey a bylo jich celkem osm. Teprve na sedmnáctce přišlo první a poslední birdie. Česká hráčka zakončila druhý hrací den výsledkem 78 ran, sedm nad par. S celkovým skore +11 skončila na 91. místě. Mohla čekat, jestli se s docházejícími hráčkami cut pohne v její prospěch. Pohnul, ale jen o jediný úder na hodnotu +9. Česká hráčka tak neprošla o dva údery.
Neuspěly ani další hvězdy. Přehled hráček, které nepostoupily do víkendových kol by vydal na další, skvěle obsazený turnaj.

Vede jediná hráčka se skore pod par, Švédka Daniela Holmqvist (-1). Druhé místo dělí Američanka Austin Ernst a Němka Sophia Popov (E).
Nelly Korda vstoupila do Top 10 na 9. místo (+2). Lexi Thompson neprošla cutem.
Vedoucí hráčka prvního kola Amy Olson se v druhém kole zhoršila o 14 ran a spadla na 33. místo (+6).

Další pozice: 4. Minjee Lee, Lydia Ko (+1), 9. Nomura. N.Korda (+2), 17. Inbee Park (+4), 21. A.Junanugarn (+5), 33. GAl (+6), 40. Van Dam (+6), 52. Kang, M.Jutanugarn  (+8), 64. Ciganda, Hataoka (+9).
Cutem neprošli: Boutier, Maguire, Henderson, Booth, Thompson, Davies, Madsen, Skarpnord, Nuutinen a obhájkyně Shibuno.

Leaderboard

Skorkarta Spilkové – 2. kolo

Sestřih 2. kola

 

 

Amy Olson - foto Tristan Jones
Amy Olson

Čtvrtek – 1. kolo
Obtížné hřiště s povrchem měsíční krajiny a neutichajícím větrem hráčky těžce zkouší. Výsledek pod par je vzácností. Záporné znaménko u výsledku mají pouze první tři hráčky.
Spilková vykročila do turnaje špatnou nohou. Jediné birdie a pět bogey přinesly výsledek 75 ran, čtyři nad par. Zařadila se na 51. místo (+4).
Ovšem není to tak zlý výsledek, jak by se mohlo zdát. Horší skore než Spilková mají například S.Lewis, (+5),  Ciganda (+6), Thompson (+7), Booth (+9), Boutier (+10).

Vede Američanka Amy Olson (-4), druhé místo dělí Američanka Marina Alex a Němka Sophia Popov (-1).
Nelly Korda zaujala 14. místo (+1). Lexi Thompson je tři rány za Spilkovou na 107. místě (+7). Vítězka minulého Scottish Open Stacy Lewis  je na 71. místě (+5).

Další pozice: 4. Pace, Iturrioz (E), 14. Lydia Ko, Masson (+1), 33. Gal, Minjee Lee (+3), 88. Henderson, Ciganda, Inbee Park (+6), 137. De Roey (+10).

V pátek vstoupí Spilková do druhého kola ve 12:32 našeho času.

Leaderboard

Skorkarta Spilkové – 1. kolo

Leaderboard

 

Úvod
Klára Spilková se účastní druhého společného turnaje LPGA a LET na ostrovech. AIG Womens Open (slovo British letos v názvu není) je kategorie major. Hrát může 144 hráček, kvalifikovaných podle dvacítky kritérií. Turnaj má nejlepší možné obsazení. Na startu budou  Kang, Inbee Park, Lewis, Boutier, Minjee Lee, Ciganda, Nelly Korda, Thompson, Lydia Ko, Henderson a další přední světové a evropské hráčky.

Dějiště majoru je přímořský links Royal Troon GC s parem 71 a délkou 6.080 metrů.
Dotace odměn je 4,5 milionu dolarů. Loni zvítězila Japonka Hinako Shibuno.

Spilková vstoupí do turnaje ze 44. místa finančního žebříčku LPGA a z 51. místa žebříčku Race to CME Globe.
Do prvního kola vyrazí česká hráčka ve čtvrtek v 7:52 našeho času.
Na turnaji působí také český mezinárodní rozhodčí Michael Jon.
Turnaj vysílá Golfchannel s komentářem Petra Uhlíka.

Leaderboard

Odkazy:   Royal Troon GC   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje

AIG Womens Open 2020 preview