Úprava kvalifikace na olympiádu vzhledem k odkladu o rok

1041

Aby vyhověly novým datům soutěže v roce 2021 oznámily Mezinárodní golfová federace (IGF) a Mezinárodní olympijský výbor (IOC) úpravu kvalifikačního systému olympijských her v Tokiu 2020.

S ohledem na jednoroční zpoždění budou nyní sportovci shromažďovat body do olympijského žebříčku (OGR) v období končícím 21. června 2021 pro muže a 28. června 2021 pro ženy. Pole mužů i žen se bude skládat z 60 hráčů.

Olympijský žebříček vychází z oficiálního světového golfového žebříčku (OWGR) pro muže a z oficiálního světového golfového žebříčku pro ženy  (WWGR).
Vedení  OWGR a WWGR určilo, že pořadí bude pozastaveno kvůli pandemii koronaviru. V pravý čas bude vydáno oznámení o obnovení příslušných pořadí.

Oznámení IGF o revizi vycházelo z rozhodnutí IOC odložit olympijské hry a následné zveřejnění revidovaných zásad pro olympijskou kvalifikaci dne 2. dubna 2020, které zahrnovaly uvolnění maximálního dvouletého období a změny lhůt pro kvalifikaci. IGF revidoval data v rámci stávajícího kvalifikačního systému, aby odrážel tato nová data a předložil revidovanou verzi  IOC ke schválení.

„Po obdržení potvrzení IOC o termínech konání olympijských her v Tokiu 2020 a zásadách kvalifikace, bylo nejspravedlivějším způsobem určení kvalifikovaných sportovců sladění předchozího kvalifikačního systému s těmito novými daty,“ uvedl Antony Scanlon, výkonný ředitel IGF. „Jsme potěšeni, že IOC tyto změny rychle schválil, aby byla tato důležitá oblast srozumitelná.“

Olympijský žebříček je tvořen následovně následovně: Každý turnaj obdrží hodnocení síly startovního pole s určením, kolik bodů bude uděleno nejlépe umístěným hráčům. Body jsou přidělovány na základě konečného umístění hráče v každé soutěži. Výkony na akcích se silnějším polem získávají více bodů, v souladu s tabulkou rozdělení bodů schválenou IGF.

Při revizi jsou body hráčů nashromážděné ve víceletém průběžném období spolu s body získané v posledním třinácti týdenním období váženy na 100% své původní hodnoty. Po počátečních třinácti týdnech je hodnota bodů snižována o 1,1 procenta pro každý z následných 91 týdnů, během kterých nebylo počítání zastaveno, až do úplného vypadnutí ze záznamu hráče.

Každý hráč je pak zařazen podle svého průměrného počtu bodů, který je určen vydělením celkového počtu získaných bodů a počtem turnajů, odehraných  během tohoto období. Pro ženský žebříček existuje minimální dělitel 35 událostí, zatímco  pro muže je minimální dělitel 40 událostí a maximální dělitel  52 událostí.

V případě dělení kterékoli ze 60 výchozích pozic postupuje hráč podle následujících kritérií:

  • Celkový počet bodů Světového žebříčku za poslední 52týdenní období, končící Olympijským žebříčkem v pondělí 21. června 2021 pro muže a pondělí 28. června 2021 pro ženy.
  • Celkový počet bodů Světového žebříčku získaných v poslední 13týdenním období, končící Olympijským žebříčkem v pondělí 21. června 2021 pro muže a pondělí 28. června 2021 pro ženy.

Prvních 15 hráčů na konci kvalifikačního období bude mít nárok na účast na olympiádě s limitem čtyř hráčů z dané země. Kromě Top 15 budou způsobilí hráči na základě světového žebříčku, s maximem dvou způsobilých hráčů z každé země, která již nemá dva nebo více hráčů mezi Top 15.
Hostitelské zemi bude zaručeno místo, stejně jako každému z pěti kontinentálních regionů.

 

Kvalifikační systém