Sára Kousková zvládla divoké třetí kolo v paru. Na AIG Women’s Open stoupá výsledkovou listinou

LET LPGA 1. 08 2026 | 16:42
Sdílet

Sára Kousková má za sebou další důležitou zkoušku na AIG Women’s Open. V závěrečném majoru ženské golfové sezony zvládla na Royal Lytham & St Annes mimořádně pestré třetí kolo, ve kterém zahrála 72 ran (E) a před finálovým dnem se posunula výsledkovou listinou vzhůru.

Česká profesionálka zapsala v sobotu neobvyklou bilanci 6 birdie, 6 bogey a 6 parů. Přestože se hned v úvodu dostala do problémů, dokázala se opakovaně vracet zpět a z náročného dne nakonec vytěžila vyrovnané skóre.

„Bylo to dneska hodně nahoru dolů. Začátek byl trochu divoký, trefila jsem až moc bunkerů, ale i tak mám pocit, že moje hra byla vlastně hodně solidní,“ hodnotila Sára Kousková po kole.

„Po včerejším pozdním dohrávání a dnešním brzkém startu to nebylo úplně jednoduché, ale jsem ráda, že jsem se z toho dokázala vždycky nějak vyhrabat a nakonec dohrála v paru.“

Sára Kousková po třetím kole drží dělené 35. místo. Česká profesionálka zahrála v sobotu vyrovnaných 71 ran (E) a po kolech 77, 69 a 71 má celkové skóre +4 (217 ran).

Ranní start po dramatickém pátku

Sára Kousková nastupovala do třetího kola po jednom z nejemotivnějších momentů své dosavadní kariéry. V pátek dokončila druhé kolo až krátce před devátou hodinou večer a postup do víkendu si zajistila birdie na poslední jamce.

Po náročném závěru ale následoval velmi rychlý návrat na hřiště. Už v sobotu patřila mezi první ranní flighty a kvůli brzkému startovnímu času vstávala kolem páté hodiny.

Právě páteční osmnáctka zůstane jedním z nejsilnějších momentů jejího týdne v Lythamu. Kousková potřebovala birdie, aby prošla cutem. Po přesném drivu a ráně devítkou železem si vytvořila šanci přibližně ze dvou metrů a putt proměnila.

„Včerejšek byl opravdu náročný, hlavně závěr kola. Na patnáctce a sedmnáctce to nebylo úplně příjemné, ale snažila jsem se zůstat trpělivá, pořád hrát svoje rány a věřit, že se to někde vrátí,“ popsala.

„Na osmnáctce byla asi nejhratelnější pozice jamky, takže jsem věděla, že tam šance je. Dala jsem si ji asi na dva metry a v tu chvíli pro mě bylo nejdůležitější, že jsem si tu šanci vůbec vytvořila. A když ten putt spadl, bylo to fakt hodně emotivní.“

Velký návrat po těžkém začátku

Ani sobotní kolo nezačalo ideálně. Na prvních čtyřech jamkách trefila Sára Kousková tři pot bunkery a rychle se dostala na skóre +3 pro den.

Pak ale přišla výrazná reakce.

Na první devítce dokázala postupně všechny ztráty smazat. Birdie na šesté, sedmé a deváté jamce ji vrátila zpět na even par.

Klíčové bylo především birdie na sedmičce, kde se znovu dostala do problémů po ráně z odpaliště.

„Na sedmičce jsem byla zase v pot bunkeru po drivu, ale povedlo se mi z toho dobře dostat a ještě z toho udělat birdie. To byl pro mě docela důležitý moment,“ řekla.

„Znovu se mi potvrdilo, že když člověk zůstane trpělivý, je pořád přítomný a nevzdá to, tak se mu to může vrátit.“

Další přestřelka na druhé devítce

Po birdie na dvanácté jamce se Sára Kousková dostala poprvé v kole pod par. Následovala ale další náročná pasáž.

Na třináctce přišel první trojputt turnaje, na čtrnáctce a patnáctce ji znovu potrestaly pot bunkery.

Ani tentokrát se ale kolo nezlomilo.

Na šestnáctce zahrála odvážný drive, vytvořila si šanci a proměnila ji v birdie. Další důležitý moment přišel na osmnácté jamce, kde po chytré ráně na střed greenu proměnila delší putt a zakončila den šestým birdie.

„Na závěrečných jamkách, které tady nejsou vůbec jednoduché, se mi povedlo najít ještě dvě birdie. A zakončit kolo znovu birdie na osmnáctce bylo krásné,“ uvedla.

„Jsem za to fakt ráda, protože i přes všechny komplikace z toho nakonec bylo kolo v paru.“

Největší turnaj, který hrála

AIG Women’s Open je pro Sáru Kouskovou dalším mimořádným týdnem sezony. Po premiérovém majorovém cutu na The Amundi Evian Championship zvládla postup do víkendových kol také na druhém majoru v řadě.

V Royal Lytham & St Annes je navíc jedinou českou hráčkou ve startovním poli.

„Tenhle turnaj je úžasný. Upřímně mám pocit, že je to asi nejlepší turnaj, který jsem kdy hrála. Servis pro hráčky, zázemí, všechno okolo je neuvěřitelné. Jsem opravdu vděčná, že tady můžu být,“ řekla.

„Mám radost z toho, jak se moje hra od minulého roku posunula. Skóre podle mě úplně neukazuje všechno, co se mi daří přenášet z tréninku na hřiště, ale já ten posun cítím. A to je pro mě hodně důležité.“

Hrdost na českou vlajku

Start na jednom z nejslavnějších ženských turnajů světa má pro Sáru Kouskovou také silný osobní význam.

„Jsem fakt hrdá, že tady můžu reprezentovat Česko a nést naši vlajku. Je to pro mě velká věc,“ řekla.

„Když jsem byla mladší, inspirovala mě třeba Klára. A byla bych moc ráda, kdyby teď moje cesta mohla inspirovat další malé holky v Česku, aby hrály golf a věřily, že se jednou můžou dostat na takové turnaje taky.“

Finálové kolo AIG Women’s Open je na programu v neděli. Sára Kousková tak zakončí svůj druhý majorový týden v řadě ve společnosti světové špičky ženského golfu.

AIG Women’s Open 2026

🇬🇧 Royal Lytham & St Annes

Po 3. kole

🇰🇷 Haeran Ryu -6

🇯🇵 Shiho Kuwaki -6

🇺🇸 Yealimi Noh -6

🇩🇪 Esther Henseleit -4

🇹🇭 Chanettee Wannasaen -4



🇨🇿 Sára Kousková +4 (T35)

Kola: 77 – 69 – 71

3. kolo Sáry Kouskové:

Výsledek: 71 ran (E)

Birdie: 6, 16

Bogey: 3, 4, 13, 14

Fairwaye: 7/14

Greeny v regulaci: 11/18

Putty: 29

Zdroj: AIG Women’s Open, Ladies European Tour, LPGA