The Players Championship – zvítězil Justin Thomas

1959

PGA Tour – 48. The Players Championship, Ponte Vedra Beach, Florida, USA
(11. – 14.3.2021, -6 hodin)

Neděle – finálové kolo
Ani Westwood, ani DeChambeau. Souboj generací, finále z nedávného Arnold Palmer Invitational se neopakovalo. Nakonec se smál ten třetí, dosavadní světová trojka Justin Thomas. Oba lídři se ve vzájemném souboji zhoršili o čtyři údery. Šli spolu jako poslední flight. Westwood hrál 72 ran, DeChambeau 71 ran. Pustili tak před sebe Thomase, který hrál 68 ran s eagle, čtyřmi  birdie a dvěma bogey (-14). Před finálovým kolem byl Thomas třetí v pořadí, se ztrátou tří ran na vedoucího hráče. Osvědčilo se nepsané pravidlo o šanci do čtyř úderů od lídra.
Lee Westwood skončil na 2. místě (-13). DeChambeau dělí 3. místo s Brianem Harmanem (oba -12).

Sedmadvacetiletý Thomas zvítězil v PGA Tour počtrnácté. Z Ponte Vedra si odveze šek na 2,7 milionů dolarů, zhruba 60 milionů korun a spoustu dalších benefitů. Posunul se na 2. místo světového žebříčku OWGR a na 2. místo žebříčku FedEx Cup.

Světová jednička Dustin Johnson se ani v jednom kole nedostal pod 70 ran a skončil na 48. místě, třináct úderů za vítězem (-1).

Dosavadní světová dvojka Jon Rahm se udržel v Top 10. Obsadil 9. místo (-8). Ve světovém žebříčku přenechal své místo Thomasovi, nyní je třetí.

Další umístění: 5. Casey (-11), 7. Conners (-10), 9. Berger, Garcia, Fitzpatrick (-8), 17. Im (-7), 22. Reed, Ancer (-5), 29. Niemann, Ghim (-4), 35. Mickelson (-3), 41. Morikawa (-2), 48. Scott, Spieth (-1).

Statistika ostrovní 17. jamky par 3, 122 metrů: 
Hráči utopili v jednotlivých kolech 35, 13, 8 a 10 míčů, celkem 76. Zahráli 30, 24, 14 a 12 birdie, celkem 80. Bogey bylo 18, 16, 9 a 19, celkem 62. Double bogey 18, 11, 7, a 6  celkem 42.
Nejvíce ran, jedenáct zahrál Korejec Byeong An v prvním kole.
Nepadlo žádné hole in one.

Konečné výsledky

Sestřih finálového kola

Finálové kolo Justina Thomase

 

 

Lee Westwood - foto pgatour.com
Lee Westwood

Sobota – 3. kolo
Bude se opakovat finále z nedávného Arnold Palmer Invitational. Vede sedmačtyřicetiletý veterán Lee Westwood (-13) a za ním je o dvacet let mladší Bryson DeChambeau (-11). Stejně jako minulou neděli budou posledním flightem turnaje.
Ovšem do boje o titul budou chtít vstoupit i další hráči. O ránu zpět jsou na třetím místě světová trojka Justin Thomas a překvapení turnaje, čtyřiadvacetiletý nováček Doug Ghim, hráč ze třetí stovky žebříčku (oba -10).
Čtyři údery za Westwoodem jsou na 5. místě jeho vrstevník, velezkušený Paul Casey a světová dvojka Jon Rahm (oba -9).
Westwood nezahrál v posledních dvou kolech jediné bogey. Třetí den hrál čisté čtyři birdie, 68 ran. DeChambeau hrál šest birdie a jedno bogey, 67 ran. Justin Thomas přilétl na třetí místo z 22. pozice. Hrál zatím nejnižší skore turnaje, 64 ran s eagle, sedmi birdie a jedním bogey.

Mimo hru je světová jednička Dustin Johnson. Podruhé se nedostal pod par, hrál čtyři birdie, tři bogey a jedno double bogey, 73 ran, jednu nad par. Po třech kolech je na 55. místě, třináct ran od čela turnaje (E).

Další pozice: 8. Garcia, Fitzpatrick (-8), 13. Ancer (-6), 22. Spieth, Reed, Conners (-4), 27. Berger (-3), 36. Niemann, Mickelson (-2), 48. Im (-1), 55. Scott E), 69. Morikawa (+4).

Leaderboard

Sestřih 3. kola

 

 

Lee Westwood - foto pgatour.com
Lee Westwood

Pátek – 2. kolo
Druhé kolo se opět pro tmu  nedohrálo, osm hráčů bude dohrávat v sobotu ráno.

V čele je veterán Lee Westwood (-9). Sedmačtyřicetiletý Angličan opět září, zahrál bezchybné kolo s šesti čistými birdie, 66 ran. Vede o ránu před krajanem Matthewem Fitzpatrickem (-8).
Na třetím místě jsou společně lídr prvního kola Španěl Sergio Garcia s Američanem Chrisem Kirkem (oba -7).
Kirk je skokanem kola. Zahrál nejnižší skore dne 65 ran a na třetí pozici přilétl z 42. místa.

Vypadl obhájce titulu Rory McIlroy. Jeho mizérie pokračovala i v druhém kole, přinesl výsledek 75 ran, tři nad par. Přestože kolo není uzavřeno, je McIlroy deset ran za aktuální hranicí cutu (E) a o víkendu si nezahraje.

Světová jednička Dustin Johnson si polepšil o 22 pozic. V první devítce hrál čtyři birdie, v druhé dvě birdie, dvě bogey, a jedno double bogey, 70 ran, dvě pod par.  Je na 36. místě (-1).

Bryson DeChambeau hrál pět birdie a jedno double bogey. Posunul se na 5. místo (-6).

Hole in one zahráli Denny McCarthy  na jamce č. 3 a Brendon Todd na jamce č. 8.

Další pozice nedohraného kola: 5. Im (-6), 14. Rahm, Casey, Conners (-4), 22. Ancer, Reed, Berger, Thomas, SW Kim, Bezuidenhout (-2), 36. Scott, Mickelson (-1), 50. Niemann, Spieth, Morikawa (E).
Cutem neprošli: Seznam velkých jmen, která si o víkendu nezahrají by vydal na kvalitní menší turnaj. Jsou to již zmíněný McIlroy, který je největším překvapením, dále Fowler, Stenson, Poulter, Kuchar, Simpson, Fleetwood, Hovland, Finau, Schauffele, Cantlay,  Wiesberger, Matsuyama, Hatton, Scheffler, Molinari, Snedeker, Ortiz, Kuchar.

Leaderboard

Sestřih 2. kola

 

 

Sergio Garcia - foto pgatour.com
Sergio Garcia

Čtvrtek – 1. kolo
Úvodní kolo zůstalo nedohráno, 21 hráčů bude dohrávat v pátek ráno.

Španěl Sergio Garcia zazářil výsledkem 65 ran, sedm pod par, který složil ze dvou eagle, čtyř birdie a jednoho bogey. Vede o dva údery před Američanem Brianem Harmanem (-5). Na třetím místě se sešli Angličan Matthew Fitzpatrick, Kanaďan Corey Conners a Ir Shane Lowry (-5).

Světová jednička Dustin Johnson hrál od všeho trochu. Ve skorkartě má zapsáno eagle, birdie, dvě bogey a double bogey, 73 ran, jednu nad par.  Je na 60. pozici (+1).

Rory McIlroy měl černý den. Zahrál nejhorší výsledek, jaký kdy obhájce titulu na TPC Sawgras zahrál. Startoval z desítky odpaliště a začal double bogey, šesti ranami na první jamce, par 4. Na čtvrté jamce přidal bogey a na devítce par čtyři zahrál osm ran. V polovině kola byl +7 a po třech birdie a třech bogey v druhé devítce ukončil kolo s výsledkem 79 ran (+7). V poli 154 hráčů je na 139 místě.

Ale McIlroy nebyl sám. Pod 80 ran se nedostalo 12 hráčů a další možná přibydou po páteční dohrávce. Držitel šesti titulů, čtyřiačtyřicetiletý Švéd Henrik Stenson zahrál dokonce 85 ran a je poslední.

Korejec Byeong An si na ostrovní sedmnáctce zahrál na Zelený svět. Čtyři míče poslal do vody a do skorkarty si zapsal výsledek 11 ran.
Obdobnou hrůzu prožil Kevin Na. Ostrovní green sedmnáctky netrefil třikrát, zapsal osm ran a s celkovým výsledkem 81 z turnaje odstoupil.
Na sedmnáctce zahráli hráči do vody celkem 35 míčů.

Lídr žebříčku FedEx Cupu, bomber Bryson DeChambeau zvažoval před turnajem hrát osmnáctku jamku přes vodu a fervej deváté jamky (viz obrázek níže) podobnou bombou jako na šestce Bay Hills minulý týden. Pořadatelé však z důvodu bezpečnosti hráčů a diváků vytýčili mezi těmito jamkami aut.

Další pozice nedohraného kola:  6. Sabbatini, Zalatoris na 17. jamce (-3), 12. Woodland, Reed, Spieth (-2), 26. Mickelson, Thomas, Simpson, Morikawa (-1), 42. Hovland, SW Kin, Ancer, Rahm, Scott (E), 85. Cantlay, Berger, Fleetwood na 17. (+2), 112. Hatton, Schauffele, Molinari (+4), 129. Poulter, Fowler (+5), 134. Finau (+6).

Leaderboard

Sestřih 1. kola

Bryson DeChambeau – nová cesta na 18. jamce

 

 

Úvod
The Players Championship má ze všech turnajů sezóny nejvyšší dotaci, astronomických 15 milionů dolarů. Na vítěze čeká částka 2,7 milionu, pětiletá karta na PGA Tour, pozvánky na další tři roky Masters, U.S. Open, The Open a další benefity.
Obsazení je proto nejlepší možné. Na startu bude devět hráčů první desítky světového žebříčku v čele s Johnsonem, Rahmem a Thomasem. Kromě Schauffeleho, Koepky a Wolfa bude na startu 48 hráčů první padesátky. Koepka se z turnaje odhlásil pro zranění.

Hrát bude 154 hráčů splňujících mnoho kritérií, např. vítězové PGA Tour od posledního Players, prvních 125 z loňského žebříčku FedEx Cupu, vítězové majorů posledních pěti let, prvních 50 ze světového žebříčku, poslední tři vítězové Arnold Palmer Invitational a další.

Hraje se na hřišti Stadium TPC Sawgrass s kultovní jamkou č. 17 s ostrovním greenem. Hřiště má par 72 a délku 6.469 metrů.
Dotace odměn je 15 milionů dolarů.

Loňský ročník vítěze nemá, turnaj byl po prvním kole zrušen. V čele byl Japonec Matsuyama (-9). Obhájcem tak bude Rory McIlroy, vítěz ročníku 2019.
Turnaj vysílá Eurosport 2.

Leaderboard

Odkazy:   TPC Sawgrass   Hřiště na satelitní mapě   Stránky turnaje   Loňské zpravodajství

Sestřih loňského jediného kola