Jiří Zuska suverénně postoupil do druhé fáze Q-School DP World Tour
Český golfista Jiří Zuska se stal vítězem první fáze kvalifikační školy DP World Tour, která se konala na francouzském hřišti Golf de Léry-Poses. Zuska dosáhl celkového skóre -15 a s náskokem čtyř ran před druhým Američanem Joshem Goldenbergem si zajistil nejen postup do druhé fáze, ale také finanční odměnu ve výši 2500 euro.
Zuska ovládl turnaj ve velkém stylu
Jiří Zuska vstupoval do finálového kola z třetího místa a od začátku hrál agresivně. Hned na úvodních třech jamkách zahrál dvě birdie a pokračoval ve vysokém tempu. I přes drobné zaváhání ve formě dvou bogey na sedmé a osmé jamce se mu podařilo udržet psychickou rovnováhu. Na deváté jamce přidal další birdie a v závěru předvedl působivý finiš – na posledních pěti jamkách zahrál tři birdie a posunul se na konečné skóre čtyři rány pod par.
„Samozřejmě jsem moc spokojený. Cílem byl postup, to vítězství je bonus navíc. Byl to fyzicky i psychicky náročný týden, počasí nám komplikovalo hru, ale jsem rád, že jsem to zvládl,“ komentoval Zuska své vítězství po turnaji.
Cesta do druhé fáze Q-School
Kromě Zusky se z francouzského turnaje podařilo postoupit dalším 25 hráčům, mezi nimiž byli například Roberto Martin Contini z Argentiny nebo Albert Boneta ze Španělska. Celkově si postup zajistilo 21 hráčů plus pět dalších z dělených pozic. Druhá fáze kvalifikace se bude konat ve čtyřech lokalitách ve Španělsku v termínu od 31. října do 3. listopadu a na ni následně naváže finální část, která proběhne v Tarragoně ve dnech 8. až 13. listopadu.
Drama pro Jakuba Zacha v Dánsku
Dalším českým zástupcem, který se pokusil probojovat do druhé fáze kvalifikace, byl Jakub Zach. Hrál na dánském hřišti Horsens Golfklub, kde se turnaj kvůli nepřízni počasí zkrátil na 54 jamek. Po úvodním kole figuroval Zach v první desítce, ale po druhém kole se propadl na dělené 18. místo, což byla přesně hranice pro postup.
Ve třetím kole si svou pozici zkomplikoval. Přestože na první jamce zahrál birdie, sérií bogey na jamkách 11, 15 a 16 se propadl mimo postupová místa. Na poslední jamce však zahrál birdie, čímž si udržel naději na postup. Když se zdálo, že skončí těsně pod čarou, nastal zvrat. Irský hráč Liam Nolan, který do posledního kola vstupoval s náskokem, zahrál šest ran nad par a propadl se na stejný výsledek jako Zach. Díky tomu se český golfista posunul na dělenou 18. pozici a zajistil si postup.
Další český hráč Petr Hrubý bez postupu
Petr Hrubý se turnaje rovněž účastnil, ale bohužel se mu nedařilo. Po slabším závěrečném kole s výsledkem +2 skončil na děleném 46. místě a zůstal mimo postupová místa.
Co čeká hráče dál?
Hráči, kteří úspěšně prošli první fází kvalifikace, budou mít příležitost bojovat o své místo na DP World Tour v další fázi. Ta bude probíhat na španělských hřištích a přinese ještě větší konkurenci. Nejlepší si poté zahrají na Final Stage v Tarragoně, kde budou bojovat o plnou kartu na DP World Tour pro sezónu 2025.
Kvalifikace je pro golfisty zásadní příležitostí, jak si zajistit místo mezi elitou. Pro Jiřího Zusku je tento úspěch důležitým krokem k tomu, aby si upevnil své postavení mezi profesionály a pokusil se dosáhnout svého cíle stát se stabilním členem DP World Tour.