Skvělý týden Jany Melichové. Na Australian Open končí sedmá, titul slaví domácí Hannah Green

LET Zpravodajství 15. 03 2026 | 07:43
Sdílet

Jana Melichová uzavřela skvělý týden na turnaji Women’s Australian Open umístěním v elitní desítce. Česká hráčka na hřišti Kooyonga Golf Club zahrála ve finálovém kole 71 ran (-1) a se skóre -4 obsadila dělené sedmé místo. Turnaj nakonec ovládla domácí Australanka Hannah Green.

Jana Melichová vstupovala do posledního dne povzbuzená sobotním kolem za 65 ran, které patřilo k nejlepším výkonům celého turnaje. Ve finále navázala velmi stabilním výkonem. Na první devítce držela hru bez větších výkyvů a po birdie na osmičce se posunula ještě blíže absolutní špičce leaderboardu.

Na konci první devítky zapisovala bogey. Druhou devítku ale zvládla velmi zkušeně a po birdie na patnácté a šestnácté jamce se pevně držela mezi nejlepšími hráčkami turnaje. Smolné bogey na závěrečné osmnáctce ji nakonec připravilo o ještě lepší umístění.

Česká hráčka tak potvrdila velmi dobrou formu na začátku sezony. Umístění v první desítce na silně obsazeném turnaji Ladies European Tour patří k jejím nejlepším výsledkům posledních měsíců a zároveň navazuje na velmi povedené třetí kolo.

Jsem spokojená s tím, jak jsem hrála. Bohužel mi tam oproti včerejšku nepadaly putty. Měla jsem spoustu příležitostí, ale nedařilo se mi trefovat tempo. Jinak jsem ale moc spokojená s výsledkem i s celým turnajem. Trošku jsem to potřebovala pro svoje mentální nastavení. Golf je v tomhle specifický a občas si potřebujeme uvědomit, že to umíme, i když výsledky nepřicházejí,“ řekla Melichová.

Po náročném australském programu ji nyní čeká krátká pauza a návrat domů.

„Do Las Vegas nejsem kvalifikovaná, takže pauzu využiju v Praze hlavně na fyzickou přípravu a potom samozřejmě i na tu golfovou, abych mohla naskočit na další turnaj v Johannesburgu. Odlétáme hned zítra se Sárou do Česka, já přes Tokio a ona přes Soul. Bylo docela složité najít lety domů, ale už se moc těším. Myslím, že tenhle výsledek mi dodá spoustu pozitivní energie do další práce,“ dodala.

Solidní závěr turnaje předvedla také Klára Davidson Spilková, která zahrála parádní finálové kolo za 68 ran (-4) a posunula se na dělené 29. místo. Patricie Macková zakončila turnaj na dělené 49. pozici.

Melichová zároveň ocenila podporu týmu během turnaje.

„Moc holkám děkuju za podporu během víkendu. Bylo to tu společně zase naprosto skvělé. A bylo moc fajn vidět celý tým na posledních jamkách okolo hřiště. Máme za sebou skvělé výsledky, navzájem se táhneme. Každý turnaj byla zatím lepší jiná z nás, takže nás to ohromně těší. Myslím, že jdeme správným směrem.“

Melichová zároveň ocenila podporu týmu během turnaje.

„Moc holkám děkuju za podporu během víkendu. Bylo to tu společně zase naprosto skvělé. A bylo moc fajn vidět celý tým na posledních jamkách okolo hřiště. Máme za sebou skvělé výsledky, navzájem se táhneme. Každý turnaj byla zatím lepší jiná z nás, takže nás to ohromně těší. Myslím, že jdeme správným směrem.“

Sára Kousková tentokrát do víkendových kol nepostoupila po výsledcích 76 a 76 ran. Především v prvním kole ji zradily greeny, kde se jí nedařilo proměňovat šance.

„Po prvním kole jsem měla pocit, že mi tam prakticky nespadl jediný putt. Druhý den tělo úplně nefungovalo tak, jak bych si přála. Bojovala jsem a snažila se to zvrátit, ale tentokrát to na cut nestačilo. I to golf někdy přináší, ale jsem na něj teď trošku naštvaná,“ zhodnotila Kousková.

Po australské části sezony se nyní rozhodla vrátit domů.

„Původně jsem měla mít příští týden volno v Asii a poté hrát speciální turnaj v Dubaji, který se ale kvůli situaci na Blízkém východě přesunul. Rozhodla jsem se proto letět domů a dva týdny se připravovat na turnaj v Las Vegas,“vysvětlila Kousková, jež bude na prestižním turnaji LPGA / LET jedinou kvalifikovanou Češkou.

Návrat do Evropy je v současné době logisticky komplikovaný. Kousková poletí do Prahy přes Soul, Melichovou čeká cesta domů přes Tokio. Patricii Mackovou čeká cesta do Evropy po turnaji v Brisbane, stále však nemá zajištěnou cestu zpět. Kvůli omezenému leteckému provozu přes oblast Blízkého východu jsou lety mezi Asií, Austrálií a Evropou výrazně složitější než obvykle.

Samotný boj o vítězství nabídl dramatický závěr. Hannah Green dokázala udržet vedení i přes silný tlak soupeřek a zvítězila se skóre -11. Druhé místo obsadily se ztrátou jediné rány Australanka Cassie Porter a Francouzka Agathe Laisne.

Porter se přitom postarala o jeden z největších momentů dne, když zahrála fantastické finálové kolo za 62 ran (-10) a posunula se leaderboardem o desítky pozic. Na vítězství to ale nakonec nestačilo.

Turnaj v Adelaide tak přinesl nejen domácí triumf, ale také výrazný český moment. Jana Melichová patřila během víkendu k nejlepším hráčkám turnaje a výsledkem v první desítce potvrdila rostoucí formu.

LET / Leaderboard